deadlift testosteron

Ağır Squat ve Deadlift Yapmak Testosteronu Ne Kadar Etkiler?

  Yazar: Michael Moody

Ağır squat ve deadlift testosteronu etkiler mi? Hangi egzersizler testosteron seviyesinin artmasına yardımcı olur? Tüm detaylar için tıklayın!

Beslenme ve ilaç kullanımının dışında testosteron seviyesini etkileyen bir diğer faktör egzersizdir. Egzersizler testosteron seviyesini arttırmaya yardımcıdır.

Peki ağır squat ve deadlift yapmak testosterona etki eder mi? Testosteron seviyesini artırmak için başka ne tür egzersizler yapmak gerek? Hep birlikte bakalım.

Squat ve deadlift testosterona etki eder mi?

Squat ve deadlift egzersizlerinin testosteronu arttırdığına dair çok sayıda kaynak var. Bu çalışmalar arasında en geçerli olanlarından biri Güç ve Kondisyon Araştırmaları Dergisi. Bu çalışmaya göre;

  • Squat yapanlarda testosteron seviyesi 23.9’dan 31.4’e,
  • Bacak egzersizi yapanlarda 22.1’den 26.9’a,

yükselmiştir. Söz konusu veriler 6×10’luk bir set ile meydana gelmiştir. Benzer bir durum yalnızca squat ve bacak egzersizi için değil, aynı zamanda deadlift için de geçerlidir.

Squat ve deadlift yapmanın faydaları neler?

Squat ve deadlift testosteron hormonunu yükseltmenin yanı sıra, bel ağrılarının ve kas ağrılarının giderilmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda testosteron salgılanacağı için, kas gelişimi de buna bağlı olarak yükselecektir.

Squat ve deadlift ile birlikte görebileceğiniz diğer faydalar ise şu şekildedir:

  • Kasların güçlenmesi,
  • Daha enerjik hissetmek,
  • Fıtık olma riskini azaltmak.

Bu egzersizleri yalnızca günde 1 set yaparak bile daha sağlıklı bir hayata ve daha yüksek testosteron seviyelerine sahip olabilirsiniz. Bir yandan egzersizlere devam ederken, bir yandan da testosteron artırıcı ilaçlar ile takviye yapabilirsiniz.

Testosteron seviyesine etki eden egzersizler

Squat ve deadlift dışında testosteron seviyesini yükseltmek için yapabileceğiniz başka egzersizler de var. Testosteron seviyesinin yükselmesine etki eden en önemli 5 egzersiz şu şekilde:

  • Squat
  • The clean and press
  • Deadlifts
  • Military press
  • Pull-up

Herhangi bir spor salonuna gitmeden, evinizdeyken bu egzersizleri yapmanız mümkün. Elbette takviye edici gıdalar da tüketirseniz testosteron seviyesini arttırma süreci sizin için çok daha kolay olacaktır.

Bu yüzden bir yandan egzersiz yapabilir, bir yandan diyet menüleri hazırlayabilir ve bir yandan da testosteron artırıcı ilaç kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.