yüksek lifli gıda

Aşırı Yüksek Lifli Yüksek Yağlı Bir Diyet Testosteronu Azaltır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Diyet programı içerisine aşırı yağlı ya da aşırı lifli yiyecekler yerleştirmek, testosteron seviyesinde düşüşe neden olur mu? Tüm cevaplar yazımızda.

Bazı diyet programları testosteron seviyesine olumlu etki yaparken, bazıları ise olumsuz etki yapar. Bu tamamen diyet programı içerisindeki besinlerle ilgilidir.

Peki aşırı yüksek lifli ve aşırı yüksek yağlı yemeklerden oluşan bir diyet yapmak testosteronu azaltır mı? Hep birlikte inceleyelim.

Yüksek lifli ve yüksek yağlı diyetlerin testosterona etkisi

Yüksek lif içeren diyetler, genellikle daha düşük testosteron seviyelerine neden olmaktadır. Bu yüzden de diyetler içerisinde daha çok beyaz ekmek, beyaz pirinç, kahvaltı gevreği ve meyve suyu gibi nispeten daha düşük lifli besinleri dahil etmek gerekiyor.

Aynı zamanda eğer düşük miktarda karbonhidrat alırsanız, bu durumda testosteron seviyesinin düşük kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden testosteron seviyesinin ideal düzeyine ulaşması için karbonhidrat tüketiminin protein tüketiminden biraz daha fazla olması gerekiyor.

Yağ tüketimi olarak da testosteron seviyesini düşürmemek için doğru yağları tercih etmek gerekiyor. Özellikle doymuş yağların testosteron seviyesini artırdığına dair önemli bilgiler mevcut.

Doymuş yağ içeren besinler sayesinde testosteron seviyesini yükseltmek için badem, yumurta sarısı, fındık, zeytinyağı, avokado, tam yağlı süt ürünleri, kümes hayvanları ve kırmızı et tüketebilirsiniz.

Eğer söz konusu besinleri tüketmek istemezseniz, en iyi testosteron artırıcı yiyeceklerden oluşturulmuş olan listeleri de inceleyebilirsiniz.

Testosteron seviyesini artırmak için beslenme önerileri

Her ne kadar günümüzde testosteron seviyesini artırmak için yaygın olarak testosteron artırıcı ilaçlar kullanılıyor olsa da bu yöntemi başka yöntemlerle desteklemek mümkün. Bunun için de aşağıda sıraladığımız beslenme önerilerini dikkate alabilirsiniz.

  • Kalori dengesini kurmak önemli. Bunun için sahip olduğunuz her kilo için 40 kalori alın. Eğer 60 kiloysanız, bu durumda günlük almanız gereken kalori miktarı 2400.
  • Sahip olduğunuz her bir kalori için 3 gram protein alın. Yani 60 kiloluk bir insanın günlük olarak alması gereken protein miktarı 180 gram.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulun ya da bu alışkanlıkları minimuma indirin.

Eğer testosteron takviyesi ile birlikte bu önerileri uygularsanız, kısa süre içerisinde testosteron seviyesini ideal noktaya getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.