keto ve atkins diyeti arasındaki fark

Atkins Diyeti ile Ketojenik Diyet Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yazar: Michael Moody

Her ikisi de düşük karbonhidrat yüksek yağ tüketimine odaklanan Atkins ile keto diyeti sıklıkla karıştırılır. Peki aradaki farklar nelerdir? Cevabı burada!

Ketojenik diyet düşük karbonhidrat alımı ile vücudu ketoz evresine sokarak kilo vermeye ve daha sağlıklı olmaya yarayan ideal bir beslenme planıdır. Bu nedenle Atkins diyeti gibi diğer düşük karbonhidrat diyetleri ile karşılaştırılabilir.

Peki bir diğer düşük karbonhidrat diyeti olan Atkins ile keto diyet arasındaki farklılıklar nelerdir? Sizler için bu yazımızda merak edilenleri derledik.

Atkins diyeti nedir?

Atkins diyeti ilk bakışta keto diyet ile benzerlik gösterir. Düşük karbonhidrat, orta protein ve  yüksek yağ tüketimi Atkins diyetinin ana odağıdır. Atkins diyeti 4 ana evrede tamamlanır:

  • İlk faz indüksiyondur ve hedef kilodan 7 kiloya kadar 20-25 gram karbonhidrat önerilir.
  • 2. fazda hedef kilodan 10 kiloya kadar 25-50,
  • 3. fazda hedef kiloya kadar günde 50-80,
  • Son fazda ise ağırlık kontrolü için günde 80-100 gram karbonhidrat tüketimi olur.

Aşamalar halinde devam eden Atkins diyetinde karbonhidrat tüketimi zaman içinde artıırlır.

Ketojenik diyette standart karbonhidrat tüketimi ise günlük ihtiyacın %5’i olacak şekilde sabittir. Bu oran ortalama 50 gram karbonhidrata denk gelir, bazı durumlarda 20 grama kadar düşürülebilir.

Atkins ve keto diyet arasındaki benzerlik ve farklılıklar

Atkins diyeti ile keto birbirine oldukça benzeyen beslenme programlarıdır. Her ikisinde de düşük karbonhidrat, yüksek yağ tüketimi vardır.

Bu iki popüler beslenme programı, kilo vermeye ve vücudu ketoz evresine sokmaya yardımcı olur. Ancak ketojenik diyet türleri ile Atkins arasındaki temel farklılıklar şunlardır:

  • Atkins diyeti faz faz ilerler ve ilk aşamasında ketojenik diyete benzer. Ketojenik diyette karbonhidrat tüketimi artırılmaz.
  • Keto diyette protein alımı ılımlıdır, ancak ketoz evresinden çıkış söz konusu değildir. Atkins diyetinin ilk fazı dışında ketoz evresi devam etmez.
  • Atkins diyetinde karbonhidrat tüketimi daha esnektir ve meyve sebze tüketimi daha serbesttir.
  • Ketojenik diyetin etkisini artırmak için keto hapları ile ek takviyelerden yararlanılabilir. Atkins ile meyve sebze tüketildiği için genellikle ek takviye gerektirmez.
  • Atkins diyeti daha ılımlı ve sürekli takip gerektirmeyen bir plandır. Ketoda makroların düzenli takibi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.