Bal Erkeklerde Testosteron Üretimini Etkiler

Bal Erkeklerde Testosteron Üretimini Nasıl Etkiler?

  Yazar: Michael Moody

İnsan sağlığı açısından olmazsa olmaz gıda ürünlerinden biri olan bal, erkeklerde testosteron üretimini ne şekilde etkiliyor? Tüm merak edilenler burada.

Bal, özellikle kahvaltılarda tükettiğimiz, pek çok faydası olan besinlerden biri. Özellik hastalık durumlarında bala sıklıkla başvurulur. Çay ile birlikte tüketilebileceği gibi, limon ve çeşitli baharatlarla karıştırılarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için de kullanılır.

Peki bal tüketimin erkeklerde testosteron üretimini etkiler mi? Düzenli bal tüketmenin bu konu hakkında ne gibi faydaları olabilir? Tüm merak edilenler için yazımıza buyrun.

Bal erkeklerde testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı oluyor mu?

Vücuttaki kan akışının sağlıklı olması, aynı zamanda cinsel hayatın da sağlıklı olması anlamına gelir. Balın da böyle bir etkisinin olduğu yıllardır biliniyor.

Bal aynı zamanda içerisinde nitrik oksit de barındırır. Nitrik oksit kan damarlarının genişlemesine de yardımcı olur. Bu durum ereksiyon olmayı kolaylaştırır. Yalnızca 4 çay kaşığı bal tüketmek, nitrik oksit seviyesini yüzde 50 oranında artırmaktadır.

Bal, ayrıca içerisinde karbonhidrat da barındırır. Karbonhidrat vücuda bir yandan enerji verirken, bir yandan da kasların doğru ve güçlü bir şekilde çalışmasını sağlayacak olan yakıt görevi görür.

Testosteron seviyesi B vitamini tüketimine bağlı olarak yükselir. Bal da B vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bor vitamini içeriyor olması sebebiyle de metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Böylelikle kan akışı hızlanır ve cinsel istek artar.

Balın insan sağlığı açısından faydaları

Bal tüketimi testosteron seviyesini artırır. Fakat tek faydası bununla sınırlı değildir. Bal tüketmenin insan hayatına kattığı olumlu etkileri şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Probiyotik bir gıda ürünü olan bal, vücuda fayda sağlayan hücrelerin sayısının artmasına yardımcı olur.
  • Cildinizi daha iyi bir hale getirerek kepek ve kaşınma gibi deri problemlerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
  • Çeşitli sebeplerle gerçekleşebilen alerjik durumlara karşı etkilidir.
  • İçerisinde barındırdığı flavonoidler sayesinde kanser riskini azaltır.
  • Boğazları yumuşatır ve şiddetli öksürük durumunu hafifletir.
  • Antibakteriyel özellikleri bulunur.
  • Enerji verir.

Balın insan sağlığı açısından sağladığı bu faydalar, aynı zamanda testosteron artırıcı ilaçlar ile de benzerlik göstermektedir. Bal, testosteron seviyesini artıran yiyecekler arasında en sık tercih edilen gıda ürünlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.