fındık ve testosteron

Bazı Fındık Çeşitlerinin Testosteronu Azalttığı Doğru Mu?

  Yazar: Michael Moody

Ülkemizde yetişen önemli bir kuruyemiş olan fındığın farklı türleri testosteronu farklı şekilde etkiliyor mu? Merak edilen bu konuyu sizin için araştırdık.

Geçmişten bu yana pek çok kuruyemişin cinsel işlev bozukluklarında kullanıldığını biliyoruz. Söz konusu kuruyemişlerden biri de fındık.

Ülkemizde de yaygın şekilde yetiştirilen bir kuruyemiş olan fındık, testosteron seviyeleri konusunda da oldukça etkili. Peki farklı fındık çeşitlerinin testosteron seviyelerine farklı şekilde etki ettiği doğru mu? Bu konu hakkında her ne kadar çok fazla bilgi bulunmuyor olsa da mevcut verileri sizin için bir araya getirdik.

Fındık tüketmenin testosterona olan etkisi

Bugüne kadar yapılmış olan pek çok çalışma badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişlerin doğal yollardan testosteronu artırdığını ortaya koymuştur. Bu yüzden de testosteron seviyesi düşük olan erkeklerin söz konusu kuruyemişleri düzenli olarak tüketmesi gerekiyor.

Elbette her şeyin çok fazla tüketildiğinde zararlı olması gibi, kuruyemiş tüketiminin de yalnızca gerektiği kadar yapılması öneriliyor.

Bir diğer yandan sağlıklı yağların da libido seviyesini artırdığı biliniyor. Özellikle tüm fındık türlerinden elde edilebilecek olan fındık yağı bir yandan cinsel isteği artırırken, bir yandan da testosteron seviyesini artırıyor.

Yani genel olarak bakıldığında fındığında da tıpkı çekirdek ve kabak çekirdeği gibi ara öğünlerde tüketilmesi, testosteron seviyesinin yükselmesi açısından önem arz ediyor.

Eğer kuruyemişlere karşı alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız ya da ulaşma imkânınız yoksa, bu durumda testosteron artırıcı ilaçları da tercih edebilirsiniz. Testosteron artırıcı ilaçların yan etkileri olduğuna dair bir inanış olsa da bu durum kanıtlanmış değil.

Tüketilen fındık türüne göre testosteron seviyesi değişiyor mu?

Farklı fındık türlerinin testosteron seviyelerini farklı şekilde etkilediğine dair yapılmış olan herhangi bir çalışma yok. Literatürde fındık genelinde yapılmış olan çalışmalar mevcut. Bu çalışmalar tıpkı diğer kuruyemişler gibi fındığın da testosteron seviyesini artırdığını ortaya koymuş.

Farklı fındık türlerinin testosterona olan etkisi konusunda kesin bir şey söyleyebilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Fakat geçmişte insanların cinsel arzuyu artırmak ve daha dayanıklı olabilmek için fındık tükettikleri biliniyor. Geçmişte alternatif tıpta kullanılan yöntemlerin pek çoğunun günümüzde bilimsel olarak da kanıtlandığı düşünülürse, fındık ile ilgili bu bilgilere de inanmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.