Biraz Viski İçmek Testosteronu Artırır

Biraz Viski İçmek Testosteronu Artırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Aşırı alkol tüketmek testosteron seviyesini nasıl etkiler? Biraz viski içmek testosteron seviyesini artırır mı? Tüm merak ettikleriniz için tıklayın.

Sigara içmenin ya da esrar tüketmenin testosteron seviyesini düşürdüğüne dair yapılmış olan çalışmalar bulunuyor. Benzer çalışmalar alkol için de yapılmış durumda. Alkol tüketiminin seviyesine bağlı olarak testosteron seviyesi de bundan etkilenebilir.

Peki aşırı alkol tüketiminin olmadığı durumlarda testosteron nasıl etkileniyor? Örneğin biraz viski içmek testosteron seviyesini düşürüyor mu, yoksa artırıyor mu? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Viski içmek testosteron seviyesini etkiliyor mu?

Viski bir alkol ürünü. Bu yüzden bu soruyu viski özelinde değil de alkol genelinde değerlendirmek çok daha doğru olacaktır. Her şeyde olduğu gibi alkolün de aşırı tüketimi pek çok sorunu beraberinde getirir. Bu sorunlardan biri de testosteron seviyesinin düşmesidir.

Peki biraz viski içmek testosteron seviyesini nasıl etkiler? Viski sert alkol statüsüne girer. Bu yüzden bazı sporcuların testosteron seviyesini artırmak için antrenmanlardan önce bir miktar viski tükettiği bilinmektedir.

Evet, viski tüketmek testosteron seviyesini artırır fakat söz konusu durum geçicidir. Yani viskinin etkisi geçtiği andan itibaren testosteron seviyeniz normal haline geri döner. Bu yüzden kalıcı bir etki arıyorsanız başka yöntemlere başvurmanız gerek.

Söz konusu yöntemler arasında en çok tercih edileni son yıllarda testosteron artırıcı ilaçlar olarak gösterilmektedir.

Alkol kullanımının testosteron seviyesine olan etkileri

Ağır içki tüketimi içerisinde olan insanlarda testosteron dengesi tamamen bozulur. Bu bozukluğun yaratabileceği sorunlar şu şekilde:

  • Testis fonksiyonu aşırı şekilde zayıflar
  • Ereksiyon sorunları da dahil olmak üzere cinsel işlev bozuklukları
  • Cinsel istekte anlık yükseliş fakat genel olarak düşüklük.

Tüm bunların yanında alkol tüketimi spermlerin olgunlaşmasını da engeller. Hatta sperm üreten hormonların bozulması ile birlikte sperm üretiminin durması gibi bir durum da meydana gelebilir.

Alkol tüketiminin aşırı şekilde olması, yukarıda saymış olduğumuz sorunları meydana getirebilir. Elbette ara ara alkol almanın testosteron seviyesi üzerinde çok ciddi etkileri bulunmaz.

Dolayısıyla eğer düşük testosteron seviyesine sahipseniz sigara kullanımı ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak sizin çok daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.