Bisiklete binmek Testosteronumu Artırır

Bisiklete Binmek Testosteronumu Artırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Düzenli egzersiz yapmanın testosteron seviyesini artırdığı biliniyor. Peki bisiklete binmek testosteron seviyesini artırıyor mu? Cevaplar için tıklayın.

Bilindiği üzere spor yapmak testosteron seviyesini olumlu olarak etkiler ve aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam sunar.

Peki bisiklete binmek testosteron seviyesini nasıl etkiler? Artırır mı yoksa azaltır mı? Hep birlikte bakalım.

Bisiklete binmek testosteron seviyesini artırıyor mu?

Yapılan araştırmalar ile, özellikle bisiklet ve triatlon gibi sporlarla uğraşan sporcuların testosteron seviyelerinin normal bir erkekten daha düşük olduğu ortaya konmuştur. Özellikle bir saatten fazla ve yoğun şekilde bisiklet kullanan erkeklerde bu durum daha sıklıkla görülmektedir.

Bir diğer yandan hafif tempoda kısa mesafelerde bisiklet sürmenin testosteron seviyesine etki etmeyeceği söylenmektedir. Bu yüzden kısa mesafelerde ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmanız da herhangi bir engel yok.

Yapılmış olan bir diğer çalışmada da bisiklete binmenin testosteron hormonunun salgılanması gibi hormonal fonksiyonları azalttığı ve sperm sayısında düşüş meydana geldiği ortaya konmuştur.

ABD Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Enstitüsü’nde yapılmış olan bu çalışmaya göre erkekler bisiklet sürerken yoğun olarak testis ve rektum bölgesine baskı uygular. Baskı sonucunda oluşan travma ise testise giden kan akışını yavaşlatır ve bu da bazı şeylerin doğru şekilde çalışmamasına neden olur.

Elbette söz konusu durum her erkekte benzer şekilde meydana gelmeyebilir. Fakat bu, uzun süre ve yoğun tempoda bisiklet süren erkeklerin genelde yaşadığı bir problemdir.

Bisikleti hayatı için bir rutin ve alışkanlık haline getirmiş olan erkeklerin testosteron seviyelerini dengelemek için kullanabilecekleri testosteron artırıcı ilaçlar da bulunmaktadır.

Bisikletin testosteron seviyesini azaltmasının önüne geçmek için ne yapmak gerek?

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda bisiklet kullanım süresi haftada 8 saatten az olan erkeklerin bu durum için endişelenmesine gerek olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır.

Yine de sele seçimi, selenin yüksekliği ve gidonun yüksekliği gibi konular genital bölgeye olan basıncı azaltabilir. Aynı zamanda selenin arka kısmının genişliği de artırılabilir. Bir diğer yandan süngerli ve hava alan iç çamaşırları da tercih edilebilir.

Elbette şunu da akıldan çıkarmamakta fayda var: Bisiklet sürmek bir spordur ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.