Biyotin testosteron

Biyotin İle Testosteronun İlişkisi Nedir?

  Yazar: Michael Moody

Özellikle saç dökülmesi konusunda önemli bir madde olan biyotin, testosteron seviyesini etkiliyor mu? Tüm merak edilenleri cevaplamaya çalıştık.

Vücuttaki bazı enzimlerin ya da proteinlerin eksik olması, dolaylı olarak testosteron seviyesinin de düşük olmasına neden olabilir. Bunu aşmak için de söz konusu proteinleri takviye olarak almak gerekir.

Peki vücuttaki önemli bir enzim olan biyotin ile testosteron hormonunun ilişkisi nedir? Tüm merak edilenleri cevaplamaya çalışalım.

Biyotin nedir?

Biyotin; H vitamini, B7 vitamini ve aynı zamanda koenzim R olarak da adlandırılır. Vücuttaki yağ, şeker ya da karbonhidrat gibi maddeleri parçalamaya yarayan en önemli enzimlerden biridir.

Biyotin özellikle tırnak, göz, saç, cilt, karaciğer ve sinir sistemi açısından oldukça önemlidir. Sigara kullanımı ya da yetersiz beslenme vücuttaki biyotin miktarını düşürür ve ortaya başka sağlık sorunları çıkmasına neden olur.

Biyotin ağırlıklı olarak yumurta sarısı, karaciğer ve balıktan alınmaktadır. Gerektiği durumlarda biyotin takviyeleri de almak gerekebilir.

Biyotin testosteron seviyesini düşürür mü?

Vücutta biyotin eksikliği ayrıca saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir. Bilindiği üzere vücuttaki testosteron eksikliği de saç dökülmesine neden olur.

Vücutta testosteron eksik olduğu zaman doğru şekilde kullanılmadığında bu testosteron DHT’ye dönüşür. Bu da saç dökülmesine neden olur.

İşte biyotin de vücutta DHT üretilmesini engelleyen bir bileşiktir. Bu sebeple de dolaşımda olan testosteron sayısının artmasına yardımcı olur ve böylelikle testosteron seviyesi korunurken saç dökülmesinin de önün geçilmiş olur.

Vücutta testosteron seviyesini yükseltmek için de özellikle son yıllarda yaygın olarak doğal yollarla üretilmiş olan testosteron artırıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Biyotin enziminin vücut açısından önemi

Biyotinin testosteron seviyesinin artırılması dışında pek çok etkisi bulunur. Bu etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • DHT oluşumunu bloke eder.
  • Saç kökünü besleyen kılcal damarları genişletir.
  • Maksimum seviyede keratin içerir.
  • İçerisinde bol miktarda B7 vitamini barındırır.
  • Yüksek miktarda çinko içerir.

Biyotin daha fazla testosteron üretilmesini sağlayarak, bu şekilde sperm sayısının artmasına yardımcı olur.

Vücudunuzdaki testosteron seviyesini ilk etapta doğal yollarla artırmaya çalışmak en doğru hamle olacaktır. Fakat eğer doğal yollar işe yaramıyorsa, bu durumda doğal şekilde üretilmiş olan takviye edici ilaçlar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.