Magnezyum

Çekirdek Testosteron Seviyesini Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Çekirdek tüketmek testosteron seviyesine etki eder mi? Çekirdek içerisinde testosteron arttıran hangi mineraller var? Tüm cevaplar bu yazının içerisinde.

Bazı yiyeceklerden alınan bazı mineraller, testosteron seviyesine etki edebilir. Bu etki olumlu ya da olumsuz olabilir.

Testosteron seviyesine etki eden yiyeceklerden biri de çekirdektir. Peki çekirdek testosteron seviyesini yükseltiyor mu, düşürüyor mu? Hep birlikte inceleyelim.

Çekirdek testosteron seviyesini etkiliyor mu?

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalarda, magnezyumun erkeklerde testosteron seviyesini olumlu şekilde etkilediğine dair bulgulara rastlanmıştır.

Yine yapılan araştırmalara göre insan vücudunda beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak magnezyum seviyesinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Magnezyum seviyesinin düşük olmasının nedenlerinden biri de yaşlanmadır.

Magnezyum aynı zamanda kanda bulunan ve kullanılabilir olan testosteron seviyesini de yükseltiyor. Seks hormonlarını bağlayan bir protein olan globulin, aynı şekilde testosteronu da bağlıyor ve böylelikle dolaşımdaki testosteron miktarı düşüyor.

Kandaki magnezyum oranı artırıldığı zaman globulin testosteron yerine magnezyuma tutunmayı tercih ediyor. Böylece kanda dolaşan testosteron miktarı da artırılmış oluyor.

Yapılan araştırmada erkeklere düzenli olarak magnezyum takviyesi yapılmış. Çalışma sonucunda vücuttaki toplam testosteron miktarında ve kanda serbestçe dolaşan testosteron miktarında artış gözlenmiştir.

İşte çekirdek de önemli bir magnezyum kaynağı olduğu için testosteronu yükselttiği rahatlıkla söylenebilir. Yine içerdiği yüksek magnezyum ile testosteron artırıcı ilaçları da kullanabilirsiniz.

Magnezyum başka hangi yiyeceklerden alınabilir?

Çekirdek gibi magnezyum kaynağı olan ve tüketildiği zaman testosteron seviyesini yükseltecek olan başka yiyecekler de mevcut. Bu yiyeceklerin listesini şu şekilde yapmak mümkün:

  • Ispanak, brokoli ve kıvırcık lahana gibi koyu yeşil sebzeler,
  • Kalkan, uskumru, somon, ton ve morine gibi balıklar,
  • Kaju, fıstık, kuru üzüm ve badem gibi kuruyemişler,
  • Keten tohumu, ayçiçeği çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi çekirdekler,
  • Kuru fasulye ve barbunya gibi bakliyatlar,
  • Avokado ve muz gibi meyveler.

Bu yiyecekleri tüketmek, vücudunuzdaki magnezyum seviyesini yükseltecek, buna bağlı olarak testosteron seviyesini yükseltmeye de yardımcı olacaktır.

Testosteron seviyenizin artması, günlük hayatınızda pek çok konuda size katkı sağlar. Kas gelişimini hızlandırır, daha enerjik ve zinde hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca daha yüksek bir cinsel isteğe sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.