seks ve testosteron

Cinsellikten Uzak Durmak Testosteronu Arttırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Cinsel ilişkiden uzak durmak testosteron seviyesini artırır mı? Testosteron seviyesini artırmak için cinsel ilişki gerekli mi? Cevaplar yazının devamında.

Testosteron hem cinsel sağlık açısından, hem de vücut gelişimi açısından bir hayli önemlidir. Testosteron seviyelerinin düşük olması hem cinsel olarak daha isteksiz olmanıza, hem de vücudunuzun sağlıklı bir şekilde gelişememesine neden olur.

Peki cinsellikten uzak durmanın testosterona etkisi var mı? Cinsellikten uzak durmak testosteron seviyesini arttırır mı? Bu konu hakkında tüm merak edilenlere hep birlikte bakalım.

Cinsellikten uzak durarak testosteron seviyesini arttırmak mümkün mü?

Cinsel ilişkiden uzak durmak, her zaman cinsel isteksizlikten kaynaklanmaz. Bu durum bir tercih de olabilir.

Burada düz bir mantık ile düşünmek gerekirse; cinsel ilişki sonrası testosteron seviyesinde çok büyük bir değişiklik olmadığına dair yapılmış olan çalışmalar mevcuttur. Dolayısıyla cinsel ilişkiden uzak durmanın da testosteron seviyesine çok büyük bir etkisi olmayacaktır.

Bunun birlikte testosteron seviyesinin düşük olmasından kaynaklı olarak oluşan cinsel isteksizlik, testosteron tedavisi ile giderilebilmektedir. Testosteron tedavisi bir yandan sertleşme bozukluklarını ortadan kaldırırken, bir yandan da sperm sayısını artırır.

Söz konusu tedaviler çeşitli jeller kullanılarak, testosteron kremi kullanılarak ya da enjeksiyon yoluyla gerçekleştirilir. Aynı zamanda bunun için testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da mümkündür.

Testosteron tedavisinin faydaları nelerdir?

Testosteron tedavisi ile yalnızca cinsel isteksizlik ya da sertleşme sorunu gibi problemler ortadan kaldırılmaz. Aynı zamanda testosteron tedavisi sonrası pek çok olumlu gelişme de yaşanır. Bu olumlu gelişmeleri şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Enerji seviyesini yükseltir,
  • Kas yoğunluğunu düzenler ve kas gelişimine katkı sağlar,
  • Sesin kalınlaşmasını sağlar,
  • Kemik yoğunluğunu düzenler ve kemik gelişimine katkı sağlar,
  • Cinsel arzuyu düzenler ve daha sağlıklı bir cinsel yaşamın kapılarını açar,
  • Hem yağ yakımında, hem de kas dokusunun onarılmasında yardımcıdır.

Tüm bunların dışında, belki olumsuz olarak değerlendirilebilecek bir özellik olarak vücudun kıllanmasını sağlar. Vücutta testosteron eksik olduğunda ise kas kaybı, yorgunluk, şeker hastalığı, kilo alma, uykusuzluk, depresyon ve kemik erimesi gibi sorunlar da yaşanabilir.

Bu sorunların ortadan kaldırılması için, daha sağlıklı bir beden ve daha sağlıklı bir cinsel yaşam için testosteron tedavisi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.