sakal testosteron büyümek

Daha Çok Sakal İçin Testosteron Seviyelerini Doğal Yollarla Nasıl Artırabilirim?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesini artırmak daha çok sakal çıkmasını sağlar mı? Testosteron doğal yollarla nasıl artırılır? Tüm cevaplar için tıklayın!

Testosteron erkek vücudu için en önemli hormonların başında geliyor. Vücut gelişimini açısından pek çok konuya doğrudan etki ediyor. Sakal ve bıyık da bu konulardan biri.

Peki daha çok sakala sahip olmak için doğal yollarla testosteron seviyesini artırmak işe yarar mı? Testosteron artırmak için doğal yollar neler? Hep birlikte bakalım.

Testosteron ve sakal ilişkisi

Testosteron erkek vücudunda yaşanan pek çok gelişme açısından kilit bir rol üstlenir. Kollarda bacaklarda tüylenme, sakal ve bıyık gibi konularda doğrudan etkilidir.

Her ne kadar sakal ya da bıyık azlığı başka sebeplere bağlı olarak gelişecek olsa da bu durumun sebebi genellikle testosteron seviyesinin düşük olmasıdır. Yani testosteron seviyesi düşük olan kişilerde sakal ve bıyık az şekilde gelişebilir.

Sağlıksız beslenme hayatımızda pek çok şeyi olumsuz etkileyebileceği gibi, testosteron seviyesinin düşmesine ve daha az sakal çıkmasına da neden olabilir. Hatta öyle ki çıkmış olan sakalların dökülmesi gibi bir durum bile meydana gelebilir.

Bu sebeple ihtiyacınız olan mineralleri ve vitaminleri alabileceğiniz sebze ve meyveler tüketmeniz gerekiyor. Eğer isterseniz takviye olarak testosteron artırıcı ilaçlar da alabilirsiniz.

Testosteron seviyesini doğal yollarla artırmak

Sakalların uzaması genellikle folik asit ve biyotine bağlı olarak gerçekleşir. Folik asit ve biyotinin testosteron seviyesine olan olumlu etkileri bilinmektedir. Bu yüzden de bu mineral ve vitaminler içeren besinlere yönelebilirsiniz.

Sakalların uzaması adına tüketilebilecek testosteron arttırıcı yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz: Sarımsak, badem yağı ve zeytin yağı.

Elbette testosteron seviyesini doğal yollarla artırmanın tek yöntemi gıda ürünleri değil. Yaşam tarzı değişiklikleri ya da yapılacak olan fiziksel aktiviteler de testosteron seviyesini doğrudan etkiler.

Bu yüzden uyku düzeninizi kurmalı, uykusuzluktan kaçınmalı, sinir ve stresten, kaygıdan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Çünkü söz konusu durumlar testosteron seviyesinin düşmesine neden olabilir.

Piyasada her ne kadar pek çok sakal çıkarıcı ürün bulunuyor olsa da bu ürünler zaman zaman çeşitli problemler yaratabilir. Bu yüzden de mümkün olduğunca doğal ürünlere yönelmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.