damiana testosteron

Damiana Testosteronu Arttırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesini artırmak için damiana kullanılır mı? Damiana yerine bu bitkiyi içeren ilaçlar kullanılıyor mu? Bu soruların tüm cevapları sitemizde!

Gerek Türkiye’de, gerekse de dünyada afrodizyak etkili bitkiler bazen doğrudan, bazen de belirli kürler haline tüketiliyor. Afrodizyak etkisi olan bitkilerin aynı zamanda testosteron seviyesini yükselttiğine dair çeşitli söylentiler de var.

Söz konusu bitkilerden biri de damiana yaprağı. Peki damiana yaprağı nedir ve ne işe yarıyor? Damiana yaprağı testosteron seviyesini yükseltmek konusunda yardımcı mı? Gelin hep birlikte bu soruların cevaplarına bakalım.

Damiana nedir?

Afrodizyak, cinsel gücü arttırmak konusunda çok eski tarihlerden bu yana kullanılan bir madde. İçerisinde bu maddeyi barındıran bitkiler bu amaçla binlerce yıllar kullanılıyor.

Bu amaçla kullanılan damiana, asıl turnera diffusa olan bir bitkinin yaprağı. Bu bitkinin eski zamanlarda, cinsel gücü arttırması amacıyla Meksika kızılderililerinde, azteklerde ve mayalarda kullanıldığına dair kayıtlar mevcut.

Söz konusu kayıtlar çoğunlukla bitkisel verilere değil, daha çok anlatılan hikayelere dayanıyor. Fakat bu hikayelerden hareketle yapılmış olan bilimsel çalışmalar, anlatılan bu hikayeleri doğrulamış durumda.

Damiana testosteron seviyesini arttırır mı?

Hayvanlar üzerinde yapılmış olan çalışmalarda, cinsel gücü düşük olan erkeklerde damiana bitkisinin cinsel isteği artırdığı gözlenmiştir. Aynı zamanda performans konusunda bir artış da meydana gelmiştir.

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda ise damiana yaprağının erkeklerde testosteron seviyesini artırdığına dair veriler elde edilmiştir. Bu yüzden de testosteron artırıcı ilaçlar içerisinde damiana yaprakları da bulunmaktadır.

Ayrıca damiana yapraklarını kullanarak kendinize içecekler hazırlayabiliriz, bu içecekleri beslenme programlarınız içerisine entegre edebilirsiniz. Zaman içerisinde testosteron seviyesinin yükselmesinin faydaları kendisini göstermeye başlayacaktır.

Damiana bitkisinin yan etkileri var mı?

Damiana bitkisinin bilinen bir yan etkisi bulunmaktadır. Fakat nasıl ki çok fazla adaçayı tükettiğinizde mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkıyorsa, damiana bitkisinin aşırı tüketiminin de ortaya bazı sorunlar çıkabilir. Bu yüzden kontrollü şekilde kullanılmalıdır.

Damiana bitkisine ulaşmak adaçayı ya da ıhlamur gibi bitkilere ulaşmaktan çok daha zordur. Bu yüzden bu bitkinin içerisinde yer aldığı testosteron artırıcı ilaçlar kullanabilir ve testosteron artırıcı ilaçların etkilerini görmeyi bekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.