Dar Şort ve Pantolon Testosteronu Azaltır

Dar Şort ve Pantolonların Testosteron Üretimini Azalttığı Doğru Mu?

  Yazar: Michael Moody

Erkeklerde dar iç çamaşırı, şort ve pantolon kullanımı testosteron üretimini olumsuz olarak etkiler mi? Tüm cevapları sizler için araştırdık.

Erkeklerde hiç aklınıza gelmeyecek olan şeyler bile bazen testosteron seviyesini etkileyebilir. Bu etkiler olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir.

Peki erkeklerde dar şort ve pantolonlar giymek testosteron üretimini azaltır mı? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri sizleri için araştırdık.

Dart şort ve pantolonlar testosteron üretimini düşürür mü?

Testosteron erkeklerde testis bölgesinde üretiliyor. Bu bölgenin vücudun dışında olmasının sebebi, spermlerin vücut sıcaklığında yaşayamaması. Aynı zamanda testis sıcaklığının yüksek olduğu durumlarda testosteron seviyesi de olumsuz olarak etkileniyor.

Normalde erkeklerde vücut sıcaklığı ortalama 37 derece iken, testislerin sıcaklığı ise 33 ila 35 derece seviyesinde. Yani herhangi bir sebeple testislerimiz ısındığı zaman aslında testosteron seviyesini de olumsuz olarak etkilemiş oluyoruz.

Dar pantolonlar ya da şortlar, tıpkı dar iç çamaşırlarında olduğu gibi testisleri vücuda yaklaştırıyor ve böylelikle testislerin sıcaklığı vücut sıcaklığına yaklaşmaya başlıyor. Bu da testosteron seviyesi için oldukça zararlı bir durum.

Bu yüzden dar pantolon ve şortlar giymenin testosteron seviyesini düşürdüğünü söylenebilir. Eğer bu tür bir alışkanlığınız varsa, bu durumda testosteron artırıcı ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

Testislerin ısınmasına ve testosteron seviyesinin düşmesine neden olan diğer durumlar nelerdir?

Testislerin aşırı ısınmasının sperm sağlığını ve testosteron seviyesini olumsuz olarak etkilediği artık bilinen bir gerçek. Peki testislerin ısınması genellikle hangi durumlara bağlı olarak gerçekleşiyor? Bu durumlar şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Uzun süre araç kullanmak ve arabalarda koltukların alttan ısıtmalı olması,
  • Sürekli oturarak çalışmak ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak,
  • Sürekli sıcak bir ortama maruz kalmak zorunda olmak, fırın işçiliği ve benzeri işler gibi,
  • Hava almayan ve sentetik malzemelerden üretilmiş olan iç çamaşırları kullanmak.

Bu gibi durumlar, testis sıcaklığını artırır ve yukarıda bahsettiğimiz sorunları ortaya çıkarır. Tüm bunların dışında jakuzi ve sıcak küvetlerden, ısıtmalı su yataklarından ve elektrikli battaniye kullanımından da kaçınmak gerekir.

Aşırı sıcaklıklara maruz kalan insanlarda testosteron seviyesini dengelemek için soğuk duş almak da önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.