Devedikeni Testosteron

Devedikeni Testosteron Seviyesini Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Devedikeni içeren ilaçlar tüketilince testosteron seviyesi artar mı? Devedikeninin vücut için faydaları nelerdir? Tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde alternatif tıp yöntemlerine başvurmak yaygın bir alışkanlık. Fakat alternatif tıp yalnızca tek başına değil, aynı zamanda ilaç üretiminde de kullanılan başvurulan bir alan.

Alternatif tıp içerisinde kullanılan bitkilerden bazılarının testosteron seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olduğu da biliniyor. Peki devedikeni bu bitkilerden biri mi? Devedikeni ekstraktı ya da içinde devedikeni bulunan ilaçlar testosteron seviyesini yükseltebilir mi? Hep birlikte bakalım.

Tıpta ve alternatif tıpta devedikeninin testosterona etkisi

Devedikeni aslında karaciğer ile ilgili şikayetlerin tedavisinde daha yaygın şekilde kullanılan bir bitki. Hem ana akım tıpta, hem de alternatif tıpta kullanılıyor. Bitkinin prostat kanseri tedavisinde kullanıldığı da biliniyor.

Fakat devedikeninin faydaları yalnızca bununla sınırlı değil. Bitkinin testosteron üretimine katkı sağladığına dair elde edilmiş veriler de bulunuyor.

Günlük hayat içerisinde devedikeni çok fazla karşılaşılan bir bitki olmasa da, ekstrakt olarak ya da çeşitli ilaçların içerisinde tüketildiğinde vücut sağlığının korunması için önemli bir yardımcı. Söz konusu ilaçlar arasında testosteron artırıcı ilaçlar da bulunuyor.

Testosteron artırıcı ilaçlar aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmesi (antioksidan içermesi sebebiyle) ve kas gelişimine katkı sağlaması açısından da önemli. Bu ilaçlara karşı önyargılar bulunuyor olsa da, bu ilaçların yan etkileri olduğuna dair somut bir veri yok.

Devedikeninin faydaları nelerdir?

Devedikeninin sperm sayısını artırarak testosteron seviyesini yükselttiği artık bilinen bir gerçek. Fakat devedikeni tüketiminin insan sağlığına sağlayacağı katkılar yalnızca bunlar değil.

Devedikeninin insan sağlığına etkileri konusunda şöyle bir liste yapmak mümkün:

  • Afrodizyak etkisi sayesinde cinsel gücü artırır,
  • Emziren anneler için süt artırıcı etkisi bulunur,
  • Damar rahatsızlıklarına iyi gelir ve kalp sağlığını olumlu anlamda etkiler,
  • İshal gibi mide problemlerinin giderilmesinde etkilidir,
  • Güçlü bir idrar söktürücüdür,
  • Alkol kullanımına bağlı karaciğer rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur,
  • İştahın artmasını sağlar ve böylelikle kilo alımına yardımcı olur,
  • Hormonal bozuklukları dengeler ve aşırı kıllanmanın önüne geçer,
  • Yoğun aktiviteler sonrasında kas gücünü artırır,
  • Tansiyon problemlerini dengeler.

Devedikeni bitkisi ekstrakt olarak bulunabileceği gibi, çeşitli takviye edici ilaçların içerisinde de tüketilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.