diyabette kilo kaybını önlemek

Diyabette Kilo Kaybı Nasıl Önlenir?

  Yazar: Michael Moody

Şeker hastalığının yol açtığı aşırı kilo kaybının etkilenmemek ve ideal kiloyu korumak için nasıl beslenilmesi gerekir? Tüm detaylar burada!

Son yıllarda toplumda artan sağlıksız beslenme koşulları diyabet ve beraberinde gelen aşırı kilo kaybı riskini artırıyor. Kalp, böbrek ve gözler için oldukça zararlı olan hızlı kilo kaybı yaşam koşullarının ciddi oranda düşmesine neden oluyor.

Peki diyabette ortaya çıkan kilo kaybının önüne nasıl geçilir ve ideal kilo nasıl sağlanır? İşte bu konuda her şey.

Diyabet ve kilo

Diyabet genellikle, fazla kiloyla ilişkilendirilen bir hastalık olsa da bazı durumlarda aşırı kilo kaybıyla birlikte ortaya çıkabilir. Diyabetin Tip1 ve Tip2 olmak üzere iki çeşidi vardır.

Özetlemek gerekirse; diyabet hastalarında besinlerden alınan glikoz hücrelere ulaşamaz ve vücutta kıtlık başlar. Bu da kas ve yağların eritilerek enerji olarak kullanılması anlamına gelir.

İdeal kilonun sağlanması için kas dokusu gibi hayati önem taşıyan yapıların harcanmaması gerekir. Diyabetin yol açtığı aşırı kalori yakımı, sağlıksız şekilde zayıflamaya neden olur.

Diyabet hastalarında erken teşhis ve hastalığın doğru kontrolü sağlıklı kiloda kalma açısından büyük önem taşır. Böylece yaşam koşullarının kötüleşmesinin de önüne geçilir.

Diyabette beslenme nasıl olmalıdır?

Diyabetli hastalarda beslenme alışkanlıklarının ve günlük egzersizin doğru düzenlenmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde büyük rol oynar. Sağlıklı beslenen hastalarda kilo kontrolü kolaylıkla sağlanabilir.

Şeker hastalarında doğru beslenme alışkanlıkları, şu unsurlara dikkat edilmesiyle kazanılabilir:

  • Kan şekerini yükseltmeyen besinlerin tercih edilmesi doğrudur. Bu nedenle kan şekerini hızlı yükselten yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Şeker ihtiyacı taze meyvelerden sağlanmalıdır ve alkol, reçel, çikolata, pasta, şerbetli tatlı, kurabiye gibi işlenmiş gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • 3 ara 3 ana olmak üzere günde 6 öğün şeklinde beslenilmelidir.
  • Beyaz ekmek ve pirinç gibi basit karbonhidratların yerine; sebze, bulgur, tam tahıl gibi sindirimi uzun süren ve tok tutan kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir.
  • Tereyağı ve margarinden uzak durulmalıdır. Bunların yerine mısır yağı, zeytinyağı ve soya yağı gibi sağlıklı yağlar kullanılmalıdır.

Ek olarak düzenli egzersiz yapmak da diyabet risklerini azaltmada etkilidir. Aşırı kilolu diyabetli hastalar da günlük kalori alımına dikkat ederek ve yağ yakıcı hapları kullanarak ideal kilo aralığına gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.