testosteron

Diyet Yapmak Erkeklerde Testosteron Seviyesini Artırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesi diyet yaparak artırılır mı? Testosteron seviyesini artırmak için neler tüketilmeli? Tüm detaylı öğrenmek için sitemizi ziyaret edin…

Testosteron hem cinsel hazzın artırılması konusunda hem de sporcular için sağlıklı bir gelişim yaşanması konusunda büyük önem taşıyor. Bu yüzden testosteron seviyesinin yüksek olması isteniyor.

Peki diyet yapmak erkeklerde testosteron seviyesini etkiliyor mu? Sağlıklı bir diyet programı uygulamak vücuttaki testosteron miktarını artırır mı? Hep birlikte bu soruların cevaplarına bakalım…

Testosteron seviyesini yükseltmek için beslenme önerileri

Eğer vücudunuzda bulunan yağ miktarını azaltırsanız, testosteron seviyesini yükseltmiş olursunuz. Bu yüzden de daha az yağlı yiyecekler tüketmeniz gerekiyor.

Testosteron seviyesini artırmak için uygulayabileceğiniz diyet programları mevcut. Öğünlerinizde daha fazla testosteron artırıcı yiyecekler bulundurmak için bu diyet programlarını bilmeniz gerekiyor.

Aynı zamanda testosteron seviyenizi yükseltmek için şu önerileri de değerlendirebilirsiniz:

  • Karbonhidrat alımını kısıtlayın,
  • Fruktoz alımını azaltın,
  • Testosteron sentezlenmek için kolesterole ihtiyaç duyar, bu yüzden kolesterole iyi yönden bakın ve daha fazla kolesterol alın,
  • Yumurta sarısı, balık yağı, kabuklu deniz canlıları ve karaciğer tüketin,
  • Kereviz sapı, brokoli ve kuşkonmaz tüketin,
  • Çinko, D vitamini, selenyum, B1, B6 ve B12 vitaminleri, Magnezyum ve Omega 3 içeren yiyecekler tüketin.

Eğer bu önerilerinizi hayata geçirerek testosteron seviyenizi artıramadıysanız, bu durumda testosteron artırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Testosteron hormonunun eksikliği nasıl anlaşılır?

Erkeklerde testosteron seviyesinin azlığı ile bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerden başlıcaları erektil disfonksiyon, enerjide ve cinsel dürtüde azalma, menide azlık ve vücutta yağlanma olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda sıcak basması, saç kaybı, testis boyutunda küçülme ve vücutta kıllanma gibi belirtiler de testosteronun düşük seviyede olmasından kaynaklanabilir. Söz konusu problemler sosyal sorunlar yaşanmasına da neden olabilir.

Bu durumda testosteron seviyenizi arttırmak için diyet uygulamalı, bir doktora görünmeli ya da testosteron artırıcı ilaçlar kullanmanız gerekir. Özellikle son yıllarda yaygın olarak kullanılan testosteron artırıcı ilaçların ne kadar etkili olduğunu artık biliniyor. Çünkü

bugüne dek testosteron artırıcı ilaçların etkisi konusunda yapılmış pek çok çalışma var. Bu çalışmalar ışığında, tercihlerinizi bu ilaçlardan yana da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.