Doğal Şeker Düşürücü Testosteron

Doğal Şeker Testosteronu Azaltır mı?

  Yazar: Michael Moody

Rafine şekerlerin ne kadar zararlı olduğu biliyor. Peki doğal şeker tüketmenin testosteron seviyesine olan bir etkisi var mı? Cevaplar yazımızda.

Günlük hayatımızda tükettiğimiz hemen hemen her yiyeceğin içerisinde bir miktarda şeker bulunuyor. Çok küçük miktarlardaki şeker insan sağlığı açısından sorun yaratmayabilir belki ama aşırı tüketim beraberinde sorunlar getirebilir.

Özellikle rafine şekerler bu durumda daha riskli olabilir. Bu yüzden daha çok doğal şekere yönelmekte fayda var. Peki doğal şeker tüketmek testosteronu azaltıyor mu? Tüm merak edilenleri birlikte okuyarak merakımızı giderelim.

Doğal şeker hakkında bilinmesi gerekenler

Son yıllarda şeker tüketiminin insan sağlığı açısından ne gibi sorunlar yaratabileceğine dair çok sayıda araştırma yapılmış durumda. Rafine şekerlerin kullanımı özellikle tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi sorunlara yol açabiliyor. Bu yüzden de insanlar daha çok doğal şekere yöneldi.

Genelde sofra şekeri olarak da anılan rafine şekerlerin insan sağlığı açısından pek çok zararı bulunur. Bu yüzden doğal şeker kullanımına yönelmekte fayda var. Doğal şekerin alınabileceği gıda ürünlerinin listesi ve bilinmesi gerekenler şu şekilde:

  • Süt ürünlerinde bulunan laktoz ile meyvelerde bulunan fruktoz doğal şekere örnektir.
  • Meyvelerde bulunan fruktoz ile birlikte lifler, vitaminler, faydalı mineral ve bileşikler de gelir.
  • Lif, şekerin kana karışma hızını yavaşlatır. Bu da kan şekerinin ani olarak yükselmesine engel olur.

Eğer düzenli olarak rafine şeker tüketiyorsanız, bu durum testosteron artırıcı takviyeler kullanmak isteyebilirsiniz.

Doğal şeker tüketimi testosteron seviyesini azaltır mı?

İşlenmiş gıdaların pek çoğunda şeker bulunur. Bu şeker genellikle rafine şekerlerdir testosteron seviyesinin azalmasına neden olabilir. Peki doğal şeker tüketiminin de benzer bir etkisi var mıdır?

Yapılan araştırmalarda doğal şeker kullanımının da erkeklerde testosteron seviyesini yüzde 25 oranında azalttığı görülmüştür. Fakat bu rakam, rafine şekerin testosteron seviyesine olan olumsuz etkisinden daha azdır. Yani burada denebilir ki doğal şeker kullanımı, rafine şeker kullanımına oranla testosteron seviyesini daha az düşürür.

Eğer düşük testosteron seviyelerinden şikayet ediyorsanız, bu durumda testosteron artırıcı ilaçlar kullanmanız gerekiyor. Eğer testosteron seviyesini doğal yöntemlerle yükseltmek isterseniz kış yeşili, bahçe nanesi ve mızraklı nane gibi bitkileri tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.