doğumdan sonra kilo vermek

Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verilebilir?

  Yazar: Michael Moody

Doğum kilolarından kurtulmak, bebek sağlığını etkilemeden kilo vermek ve süt verimliliğini dengelemek mi istiyorsunuz? O halde bu içeriğe göz atın!

Doğum kilolarından kurtulmak herkesin kabusudur. Anne adaylarının aklını karıştıran doğum kilolarından kurtulmak, sanılanın aksine düzenli beslenme ve hafif spor ile oldukça kolay.

Peki doğumdan sonra nasıl kilo verilir, en etkili ve hızlı kilo verme yöntemleri nelerdir? İşte bu konuda merak edilenler.

Doğumdan ne kadar sonra kilo vermeye başlanabilir?

Doğum sonrası sağlıklı şekilde kilo vermek için zamanın doğru ayarlanması gerekir. Çünkü doğumdan sonra beslenme programında ani değişiklikler yapılması, bebeğin sağlığını da olumsuz etkiler.

Uzmanların önerisine göre yeni doğan sağlığını kötü etkilememek için diyete başlamadan önce 2 ay beklemek gerekir. Kilo ve sağlık durumu konusunda sağlıklı beslenme adımlarının izlenmesi, bebeğin sağlığına zarar vermeden zayıflamaya yardımcı olur.

Gebelik sırasında ve sonrasında dengeli beslenmenin anne sütü verimine etkisi büyüktür. Bu nedenle düşük kalorili bir diyet yerine, besleyici ve sağlıklı bir programın uygulanması gerekir.

Doğum kilolarından kurtulma teknikleri

Doğru ayarlanmış bir beslenme düzeniyle hamileliğin getirdiği ekstra kilolardan yavaş yavaş kurtulmak mümkündür. Bu esnada hamilelik kilolarının kaybedilmesinde şu teknikler etkilidir:

  • Doğumdan 6-8 hafta sonra hamile yogası, hamile pilatesi ve hafif tempolu yürüyüş gibi egzersizlere başlanabilir.
  • Gün içinde 2,5-3 litre su tüketmek sindirim sistemini düzenler, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye katkı sağlar.
  • Doğum kilolarının azar azar verilmesi ve bir anda fazla kilo kaybetmemek önemlidir. Bunun için uzun süreli bir beslenme programı hazırlanır.
  • Süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum içeriği zengin besinlerin tüketilmesi, aşırı yağlı sağlıksız gıdalardan uzak durulması gerekir.
  • Rafine şeker yerine taze meyvelerin yenilmesi önerilir.
  • Katkılı ve hazır meyve suları yerine taze meyveler tüketilmelidir, çünkü meyve suları kan şekerini düzenlemede etkilidir.
  • Yağ tüketiminin kuruyemiş gibi sağlıklı yağlardan karşılanması lazımdır.
  • Margarin ve tereyağı tüketimi mümkünse sonlandırılması, bunun yerine zeytinyağı gibi bitkisel kaynaklı yağlar tercih edilmelidir.
  • Hazır gıda ve fast food gibi yüksek kalorili ve boş gıdalar yenilmemelidir.

Sağlıklı besin tüketimi, anne sütünün verimini düşürmeden kilo vermeye yardımcı olur. Ek olarak metabolizmayı hızlandıran hapların kullanımı da oldukça yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.