dövmeler ve testosteron

Dövmeler Ve Testosteron Arasında Herhangi Bir İlişki Var Mı?

  Yazar: Michael Moody

Dövme yaptıran erkekler kendilerini daha iyi hissediyor mu? Dövmenin testosteron seviyesine bir etkisi var mı? Tüm merak edilenler bu yazımızda.

Erkeklerin yaşam tarzlarındaki değişiklikler ya da fiziksel aktiviteler testosteron seviyesine doğrudan etki eder. Bu yüzden de erkeklere fiziksel olarak gerçekleştirdikleri değişimlere dair tavsiyelerde bulunulabilir.

Peki dövme yaptırmak ve testosteron seviyesi yükseltmek ya da azaltmak arasında bir fark var mı? Bu konu hakkındaki tüm merak edilenleri bu yazımızda inceledik.

Dövme testosteron seviyesini etkiler mi?

Dövmeli erkeklerin daha agresif, daha dominant ve daha maskülen olduğu düşünülüyor. Söz konusu maskülenliğin en önemli sebebi olarak da yüksek testosteron seviyeleri gösteriliyor. Yani dövmelerin testosteron seviyesine olan etkisi fiziksel değil, daha çok psikolojik.

Aynı zamanda maskülen erkeklerin aldatmaya daha meyilli olduğu görülmüş. Bunun da sebebi yüksek testosteron seviyeleri. Çünkü yapılmış olan çalışmalara göre sadık partnerlerin testosteron seviyesi daha düşük.

Kadınlar tarafından da dövmeli erkeklerin aldatma ihtimalinin dövmesiz erkeklere oranla çok daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Yani şöyle bir açıklama yapılabilir: Dövme yaptırmak, fiziksel olarak testosteron seviyesini yükseltmeye yardımcı olmaz. Fakat dövme yaptırarak kendinizi daha iyi ve daha çekici hissediyorsanız, bu durum testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilir.

Eğer testosteron seviyesini yükseltmek istiyorsanız daha etkili yöntemler kullanmanız gerekiyor. Örneğin testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak gibi.

Testosteron seviyesini artırmak için neler yapmak gerek?

Günümüzde testosteron seviyesini artırmak için bilinen pek çok yöntem var. Bu yöntemlerden bazıları bir doktora başvurmayı gerektirebilir. Fakat böyle bir durum her zaman gerekli değil. Eğer testosteron seviyesini doktora gitmeden artırmak istiyorsanız, o halde uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekilde:

Eğer siz de bu yöntemleri uygularsanız, sağlıklı ve düzenli bir şekilde testosteron seviyesini artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.