Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyet arasındaki fark

Düşük Karbonhidratlar ile Ketojenik Diyet Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyetin düşük karbonhidrat diyetleri ile karşılaştırıldığında bazı farkları bulunuyor. Peki bu farklar nelerdir? Tüm farkları sizler için araştırdık.

Ketojenik diyet ve düşük karbonhidrat diyeti son döneme damgayı vuran popüler diyet yöntemlerinden ikisi. Temelinde düşük karbonhidrat alımına dayanan keto diyet ile düşük carb diyeti zaman zaman birbirine karıştırılabiliyor.

Peki ketojenik ve düşük karbonhidratlı diyet arasında ne gibi farklar bulunuyor? Bu soruyu sizin için araştırdık.

Ketojenik ve Low Carb Diyet Nedir?

Son dönemde adını sık sık duymaya başladığımız bu iki diyette de temel amaç, günlük karbonhidrat alımını en az seviyede tutarak etkili ve hızlı şekilde kilo vermeyi sağlamaktır. Ancak ketojenik ve düşük karbonhidrat diyetinin mantık olarak benzer çalışmaları, bazı durumlarda kafa karıştırıcı olabilir.

Düşük karbonhidrat tüketimi, insülin seviyesini düşürmek ve yağlanmayı engellemek için muhteşemdir. Bu şekilde kalori açığı oluşturulan vücut istenilen kiloya oldukça kısa bir süre içinde gerileyebilir.

Ketojenik diyette farklı uygulama yöntemleri vardır. Buna göre günlük enerji alımı genellikle %5-10 karbonhidrat, %15-25 protein ve %65-80 yağ alımı ile sağlanır. Bu diyette ortalama bir kişinin gün içinde tüketmesi gereken karbonhidrat miktarı yaklaşık 50 gr ile sınırlıdır.

Düşük karbonhidrat diyetinde ise günlük karbonhidrat miktarı keto diyete göre biraz daha fazladır. Bu diyeti uygulayanlar, gün içinde 75-150 grama kadar karbonhidrat tüketebilir. Her iki diyet arasındaki benzerlikler şunlardır:

  • Yağ tüketimi oldukça yüksektir.
  • Karbonhidrat tüketimi sınırlıdır.
  • Kilo kaybının artırılmasından sorumludur.
  • Kan şekeri seviyesini korumak ve stabil enerji sağlamak için idealdir.

Ketojenik ve Düşük Karbonhidrat Diyet Farkları

Ketojenik ve düşük karbonhidrat diyetlerinin her ikisi de metabolizmayı hızlandıran ve kan şekeri seviyelerini düzenleyen sağlıklı beslenme programlarıdır. Bu diyetler arasındaki temel farklar şu şekilde sıralanır:

  • Keto diyette enerji kaynağı olarak karaciğer ketonları kullanılır.
  • Ketodaki karbonhidrat seviyesi minimumdur, düşük karbonhidrat diyetinde ise kısıtlıdır.
  • Ketojenik diyette vücut ketozise girer, diğerinde ise hafif bir ketozis söz konusudur.
  • Profesyonel sporcular ketojenik diyet yapmak için ideal adaylardır.

Bunlara ek olarak ketojenik bir diyetin etkilerini daha çabuk görmek için önerilen ketojenik haplardan faydalanılabilir veya egzersiz yapılabilir. Böylece kilo verme hızı daha da artırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.