anksiyete ve testosteron

Düşük Testosteron Anksiyeteye ve Uyuşukluğa Neden Sebep Olur?

  Yazar: Michael Moody

Düşük testosteron pek çok farklı belirti gösterir. Peki düşük testosteron belirtilerinden olan anksiyete ve uyuşukluk neden gerçekleşiyor? Tıklayın!

Düşük testosteron seviyeleri genellikle belli başlı belirtilerle kendini gösterir. Her bir belirtinin testosteron seviyesi ile farklı bir ilişkisi bulunur.

Peki düşük testosteron seviyesinin belirtileri arasında bulunan anksiyete ve uyuşukluk neden ve ne şekilde gerçekleşiyor? Bu konu hakkında daha fazla bilgi yazımızın devamında.

Testosteron seviyesi düşük olduğunda ortaya çıkabilecek belirtiler

Düşük testosteron seviyelerinde belirtiler kendisini seksüel, psikolojik ve sistemik olarak gösterir. Buna göre söz konusu belirtilerden şu şekilde bahsetmek mümkün:

  • Seksüel Belirtiler: Libidonun düşmesi ve cinsel isteğin azalması, erektil disfonksiyon olarak bilinen sertleşme sorunu ve kısırlık.
  • Psikolojik Belirtiler: Motivasyonda düşme, depresyon, anksiyete, uykusuzluk, halsizlik ve konsantrasyon düşüklüğü.
  • Sistemik Belirtiler: Ateş basması, kas gücünün azalması, jinekomasti olarak adlandırılan memelerde büyüme, azalmış kemik yoğunluğu, kansızlık ve vücut kıllanmasında azalma.

Psikolojik etkilerden olan anksiyete ve uyuşukluk diğer belirtiler gibi yaşam kalitesini düşüren belirtilerden. Peki uyuşukluk ve anksiyete ile düşük testosteron seviyesinin ilişkisi ne?

Düşük teststeron seviyesi neden anksiyete ve uyuşukluğa sebep oluyor?

Bu konu hakkında bugüne kadar yapılmış olan bilimsel araştırmalar bulunuyor. Bu araştırmalara göre en önemli faktörlerden biri kortizol dalgalanmaları. Çünkü stres yaşandığı zaman kortizol dalgalanmaları testosteron üretimini olumsuz olarak etkiliyor.

Benzer durum tam tersi için de geçerli. Testosteron seviyesi düştükçe kortizol dalgalanmalar artıyor ve böylelikle anksiyete gibi bir durum ortaya çıkıyor. Panik atak ya da depresyon da ortaya çıkabilecek durumlardan.

Bir diğer yandan testosteron, erkeklerin kendilerini daha enerjik olmalarını sağlayan bir hormon. Dolayısıyla bu hormonun düşük seviyede olması vücudun daha az enerji üretmesi ve kendisini daha uyuşuk hissetmesi anlamına geliyor.

Testosteron seviyesini artırmak için ne yapmak gerek?

Elbette testosteron seviyesini artırmak için ilk olarak doğal yollara başvurmanız gerektiği öneriliyor. Bunlardan en öne çıkanları beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak.

Eğer bu yöntemleri deneyip sonuç alamadıysanız ya da egzersiz yapmaya vakit bulamıyorsanız, bu durum testosteron artırıcı ilaçlar sizin için iyi bir alternatif olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.