düşük testosteron

Düşük Testosteron Nasıl Tedavi Edilir?

  Yazar: Michael Moody

Erkekliğiniz oflayıp puflamaya mı başladı? Belki de düşük testosteron oranlarını sorumlu tutmalısınız, işte burada düşük testosteronun etkili ve akıllı tedavi yolları.

Testosteron, bir erkeğin adama dönüşmesini tamamlayan en önemli cinsel hormonlardan biridir. Peki oranı düşük olursa ne olur ve düşük testosteron nasıl tedavi edilir.

Bu makale bilhassa hipogonadizm veya düşük testosterondan muzdarip erkeklerin sıkıntılarına odaklanıyor.

Tedavi için çeşitli yollar var ve bazıları da evinizde rahat ve kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler.

Düşük seviyeler, ciddi başka bir hastalıktan dolayı görülmüyorsa, rahatça tedavi edip erkekliğinizi yeniden kazanabilirsiniz.

Bu makalede düşük testosteronu tedavi etmenin bazı yollarını keşfedip tedaviye destek olacak bir takım takviye ürünleri inceleyeceğiz.

O halde daha fazla kelime sarfetmeden makaleye geçelim.

Vücuttaki normal testosteron seviyesi nedir?

testosteron seviye tablosu

Herkes esasında farklıdır, bir kişinin normali diğer bir kişi için aynı olmayabilir bu yüzden testosteron seviyelerinde de belirli değerlerden söz edemiyoruz.

Yine de Mayo Clinic’e göre, sağlıklı bir erkekte t hormonu 240ng/dL ila 950 ng/dL arasında olmalı.

Non-clinical standards’a göre en yüksek limit  1200 ng/dL dahi olabilir, spor yaparken ise 1500’e kadar da çıkabilir.

Ama biz düşük testosteron ile ilgileniyoruz. Peki ne kadar düşük, düşük sayılır?

Mayo lab’a göre 240 ng/dL’den aşağısı düşük kabul edilir. Eğer daha ileri gider ve  150 ng/dL’den az çıkarsa bu yoksunluk sayılır.

Düşük testosteronun semptomları

Diğer eksikliklerin aksine, günlük hayattaki öneminden ötürü düşük testosteronu ayırt etmek kolaydır.

Öne çıkan semptomlar doğrudan cinsel hayata yansır ve seks arzusu ciddi şekilde düşer hatta ereksiyon olmak dahi güçleşir.

Bir şekilde yatağınızı hareketlendirseniz bile performansınız oldukça düşük olacak ve muhtemelen partnerinizle birlikte boşalamayacak ve onu memnun edemeyeceksiniz.

Günlük hayatta düşük enerji, fiziksel yorgunluk, uyku, çabuk yorulma ve kilo alma gibi belirtiler görülebilir.

Kolayca konsantrasyon kaybı, daha az agresif olma ve kendine güveni kaybetme de düşük hormon seviyesinin zihinsel etkileri.

Günlük hayatta süratle yorgun düşme ve uyuşukluk düşük t-seviyesinin erken sinyallerinden olabilir.

Düşük testosteron nasıl tedavi edilir?

düşük testosteron

Medikal Bakım

İlaç ile çok sayıda tedavi yöntemi var. Cilt bantları en çok denenen seçeneklerden biri.

Bantta alternatif testosteron var 24 saat boyunca deri altından kana veriliyor.

Bölgesel jeller de ikinci sırada gelen yaygın ürünler. Kollara, omuza ve kalçaya uygulanıyor ve yukarıda anlatılan prensipte çalışıyor.

Dil altına yerleştirilen ya da ağız boşluğundan alınan ve yavaşça akışına testosteron veren kapsüllerin kullanıldığı oral terapi yöntemi de var.

Diğer bir terapi de, düzenli aralıklarla steroit enjeksiyonu. Bununla kısa süreli bir sıçrama olsa da zaman ile doğal seviyesine geri dönüyor.

Diyet

Doğru diyet, t-seviyesini artırmanın en kolay yoludur ve genellikle dünyadaki tüm tıbbi kuruluşlar tarafından da önerilir.

Bazı yiyeceklerin, erkeklik hormonlarının biyosentezi için gerekli olan birkaç yağ asidi ve amino asidi içeren ton balığı gibi bir t-güçlendirici olduğu biliniyor.

Süt ve süt ürünleri, androjen salgılanmasını artırmak için uygundur ancak hepsinin az yağlı bir versiyonunu kullandığınızdan emin olun.

Yumurta sarısı D vitamini açısından zengindir ve erkekliğin gelişmesine iyi gelir. Diğer yiyecekler arasında zengin tahıllar, istiridye, kabuklu deniz ürünleri, fasulye ve kırmızı et bulunabilir.

Zihin ve Vücut için Egzersiz

Egzersiz, testosteron biyosentezini 5 kat artırabilen ancak en az değer gören faktörlerden biri.

Sadece vücut değil, zihin için de egzersiz çok önemlidir zira stres testosteronun en büyük düşmanlarındandır.

Her gün egzersiz yapın, en azından 30 dakika kardiyo mutlaka yapın. 30 dakika da yoga veya meditasyon ile ve herkes iyi bir testosteron yolculuğuna hazır olabilir.

Doğru nefes alma tekniklerini de uygulayarak genel kaygınızı önemli ölçüde azaltabilir ve androjen üretimini ateşlersiniz.

Doğal Takviyeler

1. Testogen

testogen

FDA onaylı cGMP tesislerinden gelen %100 bitkisel bir ürün. Hipogonadizm hastaları için mükemmel bir deva.

Testosteron biyosentezi için tüm gerekli besin maddelerini barındırıyor. Kasları güçlendirip kas yağ oranını düzeltiyor. Ayrıca Testogen kandaki kolesterolü de düşürmekte aktif bir yardımcı.

2. Testo-Max

testo-max

Testo-Max, fiziksel performansınızı güçlendirmek ve dikkat çekici vücut gelişimi için kapsamlı bir testosteron artırıcı takviyedir.

Bu, testosteron seviyelerini yükseltmeye organik olarak yardımcı olan yasal ve güvenli bir steroit alternatifidir. Aspartik asit ve metabolizmayı artıran ve erkekliği geliştiren çok sayıda bitki içerir.

3. Testofuel

testofuel

Testosteron üretimi için gerekli olan en önemli üç besini içeren doğal bir takviye, böylece azalan hormon seviyelerini geri kazandırır.

Bu ürün, egzersizlerden sonra daha hızlı iyileşmenize, kas büyümesini artırmanıza ve muhteşem bir vücut için kas bağını geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca yağ yakımını hızlandırır, böylece yağsız kaslara sahip olmanıza yardımcı olur.

4. Prime Male

prime male

Listemizdeki başka bir etkili t artırıcı. Prime Male, 12 şifa kaynağı bitki tek kapsülde toplayan 12’si bi’ arada kapsüllü takviye ürün.

Düzenli kullanımda Herkülvari bir kuvvet, maraton koşucusu dayanıklılığı ve süper kondisyon vererek hem atletik olarak hem de yatakta büyük destek sağlayabilir. Bu ürün aynı zamanda kalp damar sağlınız için de faydalıdır.

5. Testolan

testolan

Sporcu seviyesinde bir ürün. Testosteron seviyeni coşturarak daha hızlı kas gelişimi ve eforsuz vücut geliştirme ve de daha hızlı antrenman sonrası yenilenme sağlar.

11 şifa bitki kullanılan bu ürün, diğerlerinin aksine protein testosteronunu serbest bırakarak etkin süresini artırır ve kan kapasitesini de geliştirir.

Sonuç

Düşük testosteronun tedavisi kolaydır ve eğer başka ciddi bir kaynağı yok ise muhtemelen karmaşık tıbbi tedavilere de gerek duyulmaz.

Tıbbi bakım uygulamada en iyisi olsa da yan etkileri büyük bir eksi.

Seviyeleri artırmak için içsel bir destek sağlamak için düzenli olarak egzersiz yapabilir ve ilaç/yoga uygulayabilirsiniz.

Seviyeleri artırmak için düzenli egzersiz ve yoga fayda sağlayabilir.

Diyet olmazsa olmaz ve magnezyum, D vitamini ve de çinko içeren gıdalar da muhakkak menüde olmalı.

Son olarak doğal takviyeler, tıbbi ilaçlara güvenli ve etkili bir alternatif. Yan etkiye sebep olmadan da işinizi görebilir.

Sonrakini oku: Testosteron Artırıcılar Güvenli Midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.