düşük testosteron ve bina kasları

Düşük Testosteron Seviyesi İle Kas Yapmak Mümkün Mü?

  Yazar: Michael Moody

Düşük testosteron seviyeleri kas gelişimini nasıl etkiliyor? Testosteron seviyesini yükseltmeden kas gelişimini sağlamak mümkün mü? Tüm detaylar yazımızda.

Spor ile uğraşan ya da düzenli olarak egzersiz yapan erkekler, testosteronun ne kadar önemli olduğundan haberdardır. Bu yüzden testosteron seviyelerinin kontrol edilmesi önem taşır.

Peki düşük testosteron seviyeleri ile kas yapmak mümkün müdür? Sağlıklı bir kas gelişimi için testosteron seviyesini yükseltmek gerekiyor mu? Hadi hep birlikte bakalım…

Testosteron seviyesi kas gelişimini ve kas kütlesini nasıl etkiler?

Erkeklerde testosteron seviyesinin düşük seviyede olması, hem kas kütlesinin hem de kemik kütlesinin azalmasına neden olur. Aynı şekilde cinsel istekte de azalma görülür.

Dolayısıyla düşük testosteron seviyesi ile kas yapmak mümkün olsa da kasların gelişimi testosteron seviyesinin yüksek olduğu durumlardaki gibi hızlı ve verimli şekilde olmayacaktır.

Bu yüzden düzenli spor yapan insanların kas kütlesini geliştirmek ve kas gelişiminin sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlamak için yüksek testosteron seviyelerine ihtiyacı vardır. Yani testosteron seviyesinin yüksekliği ile kas gelişimi doğru orantılıdır.

Eğer siz de düzenli spor yapan bir insansanız ve kas kütlenizi geliştirmek istiyorsanız, işe testosteron seviyesini yükselterek başlayabilirsiniz. Bunun için testosteron artırıcı ilaçlar kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı bir kas gelişimi için testosteron seviyesini yükseltmek gerekli mi?

Artık testosteron hormonunun kas gelişimi üzerindeki etkisi net olarak biliniyor. Hatta öyle ki, erkeklerin kadınlara göre daha büyük kas kütlelerine sahip olmalarının nedeni, erkeklerde testosteron hormonunun daha fazla olmasından kaynaklanıyor.

Erkeklerde testosteron seviyesinin yüksek olması, spor ya da egzersiz faaliyetlerinde onlara büyük avantajlar sağlar. Bu avantajları şu şekilde listelemek mümkün:

  • Protein sentezi artar ve bu durum kas gelişimini olumlu olarak etkiler,
  • Kırmızı kan hücrelerinin üretimi hızlanır ve böylece hastalık ve yaralanma gibi durumlarda vücut daha hızlı iyileşir,
  • Vücuttaki bazal metabolizma hızlanır ve böylelikle yağ yakımı artar.

Söz konusu avantajlar, erkeklerde daha sağlıklı ve daha hızlı bir kas gelişimine yardımcı olacaktır. Ayrıca testosteron seviyesini yükseltmek için uygulanan egzersizler de mevcut. Bacak egzersizleri bu konuda en etkili olan egzersizlerin başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.