elektronik sigara testosteron

Elektronik Sigara İçmek Testosteronu Etkiler Mi?

  Yazar: Michael Moody

Elektronik sigara tüketmek normal sigaraya göre daha mı sağlıklı? Elektronik sigara testosteronu nasıl etkiliyor? Tüm cevaplar için tıklayın.

Elektronik sigara kullanımı son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşmış durumda. Çünkü elektronik sigaranın normal sigaradan daha sağlıklı olduğuna dair yaygın bir inanış var. Peki bu durum gerçekten böyle mi?

Elektronik sigara içmenin sağlık açısından zararları neler ve testosteron seviyesini olumsuz olarak etkiliyor mu? Elektronik sigara hakkında tüm doğru bilinen yanlışlar ve merak edilenler yazımızın devamında.

Elektronik sigara kullanmanın testosterona etkisi

Elektronik sigaraların her ne kadar normal sigara tüketimine oranla çok daha sağlıklı olduğu düşünülüyor olsa da aslında pek çok risk taşıyorlar. Özellikle içerdiği karsinojen ajanlar sebebiyle kanser riskini artırdığı söyleniyor.

Tıp literatüründe elektronik sigara kullanmanın kısırlığa sebep olacağına dair yapılmış olan çalışmalar bulunuyor. Yapılan olan çalışmalarda, elektronik sigara içenlerin sperm sayısının, normal sigara içenler gibi oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir.

Aynı zamanda elektronik sigara tüketimi testis fonksiyonlarını da olumsuz etkiliyor. Testislerin testosteron üretiminin gerçekleştiği yer olduğu düşünülürse, bu durumun testosteron üretimini de olumsuz etkilediği söylenebilir.

Bu yüzden testosteron seviyesini yükseltmek isteyen erkeklerin hem sigara tüketimini hem de elektronik sigara tüketimini azaltması, mümkünse bırakması gerekiyor.

Sigara tüketiminin olmadığı daha sağlıklı bir yaşam testosteron seviyesinin yükselmesini sağlar. Bu yüzden sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gerekiyor.

Eğer sigara ya da elektronik sigara tüketimini bırakamıyorsanız, testosteron seviyesini arttırmak için testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak faydalı olacaktır.

Elektronik sigaranın testosterona olan etkisini azaltmak için ne yapılabilir?

Testosteron seviyesini düşürmemesi adına yapılabilecek en doğru hamle elbette elektronik sigara kullanımını bırakmak. Fakat söz konusu durum herkes için mümkün olamıyor. Bu yüzden de etkileri azaltmak bir şeyler yapılması gerekiyor.

Yapılması gereken ilk hamle mutlaka daha sağlıklı bir yaşama geçmek için spora başlamak. Düzenli olarak egzersiz yapmak ve ter atmak, elektronik sigaranın olumsuz etkilerini azaltacaktır.

Bunun için deadlift ve squat uygulamaları yapılabileceği gibi, testosteron seviyesi artırıcı bacak egzersizleri de yapılabilir. Elektronik sigara kullanımını azaltacak olan yaşam tarzı değişiklikleri de sizin için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.