Elma Sirkesi ile Zayıflayın-kilo verme

Elma Sirkesi İle Nasıl Kilo Verilir?

  Yazar: Michael Moody

Son yıllarda elma sirkesinin faydaları sıklıkla konuşuluyor. Peki elma sirkesi kilo vermeye yardımcı mı? Bunun için nasıl tüketilmesi gerekiyor? Tıklayın!

Günümüzde kilo vermek isteyen insanların uygulayabileceği çok sayıda yöntem bulunuyor. Bazı yöntemler yalnızca kulaktan dolma bilgilerden oluşuyorken, bazıları ise gerçekten işe yarıyor.

Peki elma sirkesi kilo vermeye yardımcı mıdır? Kilo vermek için elma sirkesini ne şekilde tüketmek gerekiyor? Tüm cevaplar yazımızın devamında.

Elma sirkesi hakkında bilinmesi gerekenler

Asetik asit, elma sirkesinin ana aktif bileşenidir. Etanoik asit olarak da bilinir, ekşi bir tada ve güçlü bir kokuya sahip organik bir bileşiktir. Asetik kelimesi, sirke için Latince bir kelime olan asetumdan gelmektedir.

Elma sirkesinin yaklaşık %5-6’sı asetik asitten oluşur. Aynı zamanda su ve eser miktarda malik asit gibi diğer asitleri de içerir. Elma sirkesinin kan şekeri seviyesini düşürerek dengelediği bilinmektedir. Bazı insanlar tarafından kilo vermeye yardımcı olması açısından su ile seyreltilerek aç karnına tüketilmektedir.

Elma sirkesinin faydaları

Bazı bilimsel çalışmalar, elma sirkesinin içerisinde bulunmakta olan asetik asidin, çeşitli yollarla kilo kaybını destekleyebileceğini göstermektedir.

Elma sirkesi, kan şekeri seviyelerini düşürür, insülin seviyelerini düşürür, metabolizmayı iyileştirir, yağ depolanmasını azaltır, yağ yakar, iştahı bastırır.

Elma sirkesi nasıl tüketilmelidir?

Elma sirkesi özellikle aç karnına çok daha etkili olmaktadır. 1 kaşık elma sirkesini bir bardağa koyarak üstüne su ilave ederek tüketebilirsiniz.

Elma sirkesini günlük beslenmenize dahil etmenin bazı yolları vardır.

Kolay bir yöntem, salata sosu olarak zeytinyağı ile kullanmaktır. Özellikle yapraklı yeşillikler, salatalık ve domates ile lezzetli olduğunu kanıtlıyor.

Ayrıca sebze turşusu yapmak için de kullanılabilir veya basitçe suya karıştırıp içebilirsiniz.

Tadı sizin tüketemeyeceğiniz kadar sert geliyorsa içerisinde birkaç damla limon sıkabilir ya da tarçın ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kilo vermek için elma sirkesi

Kilo vermek için ideal bir doğal besin olan elma sirkesi, saymakla bitmeyen diğer faydaları ile de diyetimize eklememiz gereken sağlıklı bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda kilo verme hapları ile birlikte de tüketilebilir.

Elma sirkesi, kalori alımını azaltırken tokluğu artırabilir. 11 kişide yapılan küçük bir çalışmada, yüksek karbonhidratlı bir yemekle sirke tüketen kişilerde yemekten bir saat sonra %55 daha düşük kan şekeri seviyelerine ulaşıldı. Bunun yanında günün geri kalan kısmında ortalama 200- 275 kalori miktarında daha az kalori tükettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.