erektil disfonksiyon nedir

Erektil Disfonksiyon Nedir?

  Yazar: Michael Moody

Bu makalemizde erektil disfonksiyon nedir sorusuna cevap arıyoruz. Tüm sorularınızı cevaplayacak bilgileri sizlere paylaştık. İyi okumalar.

Seks hayatınızda bazı tersliklerin olduğunu fark ettiniz. Bu tersliklerin partnerinizle birliktelik öncesinde sertleşme veya ereksiyon bozukluğu olduğunu gördünüz. Cinsel isteksizlik yaşamasanız bile halk arasında iktidarsızlık olarak da bilinen işlev bozukluğu yaşıyorsanız doğru makaledesiniz.

Cinsel yaşantınızdaki bu sorunlar sizi yeni bir ifade ile yüzleştiriyor: Erektil Disfonksiyon. Her ne kadar tıbbi bir terim olsa da aslında cinsel işlev bozukluğu demek. Peki, nedir bu cinsel disfonksiyon? Ne gibi belirtiler gösterir? Tüm cevaplar makalemizde.

Erektil disfonksiyon nedir?

Erektil disfonksiyon sorunu için düzenlenen uluslararası toplantıraporunda bu hastalık şu şekilde tanımlanmıştır:

Bir erkeğin sürekli ya da tekrarlayan şekilde, cinsel performans için yeterli penil ereksiyona (sertleşmeye) ulaşamaması ve/veya bunu koruyamamasıdır. Diğer bir ifade ile sağlıklı bir seks hayatı sürdürmeye engel bir cinsel işlev bozukluğudur.

Herhangi bir problemi olmayan erkekler cinsel birleşme için hemen uyarılır. Bu süreçte atardamarlardan gelen kan, penisin iç kısmında bulunan toplardamarlarda toplanır ve sertleşme sağlanır. Erektil disfonksiyonu olan erkeklerde ise durum farklıdır.

Cinsel performans için gerekli ereksiyon olmadığından, birleşme gerçekleşmez. Nasıl seks sürecindeki boşalma problemleri partnerleri olumsuz etkiliyorsa, cinsel disfonksiyon da erkekler ve partnerlerinde çeşitli travmalara neden olabilir.

Bu durumdan en az zararla çabucak kurtulmak için ilk adım hastalığı kabul edip tedaviye yönelmektir. Bunun için de uzman bir ürolog hekimden yardım almanız gerekir.

Erektil disfonksiyon tam olarak nedir?

Tanımını yapmış olduğumuz erektil disfonksiyonun tam olarak ne ifade ettiğini daha iyi kavramak için gelin cinsel işlev bozukluğunun nedenlerini inceleyelim. Aslında iki ana faktör vardır: Organik ve Psikolojik.

Organik nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Vasküler: Damarlarla ilgili sorunları ifade eder. Erektil disfonksiyonun nedenleri arasında %70 oranla vasküler problemler ilk sırada gelir.
 • Nörojenik: Sinir sistemiyle ilgili konuları ifade eder.
 • Hormonal: Özellikle testosteron hormonunun seviyesi cinsel işlev ile doğrudan ilgilidir.
 • Penil hasar/hastalık: Penis bölgesindeki sorunlar
 • İlaçlar: Bazı ilaçların yan etkileri

Sertleşme sorununun diğer bir nedeni ise psikolojik etmenlerdir. Bu nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Depresyon
 • Performans anksiyetesi
 • İlişki problemleri
 • Psikososyal problemler
 • Psikolojik gerginlik

Dolayısıyla yukarıdaki sorunlardan bazılarına sahipseniz ve seks esnasında sertleşme sorunu, ereksiyon problemi veya iktidarsızlık yaşıyorsanız erektil disfonksiyondan bahsedebiliriz. Net tanıyı ise uzman bir hekim muayenesi sonrası koymak en sağlıklısıdır.

Zira, erektil disfonksiyonun altında çeşitli hastalıklarda yatıyor olabilir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre cinsel işlev bozukluğu teşhisi konular hastalarda aynı zamanda şu rahatsızlıklara da rastlanmıştır:

 • Hipertansiyon (%68)
 • Yüksek kolesterol (%60)
 • Koroner arter hastalığı (%40)
 • Diyabet (%20)
 • Depresyon (%11)

O yüzden erken teşhis ve tedavi hem cinsel hayatınızı hem de sağlığınızı kurtarmanıza ciddi katkı sağlar.

Erektil disfonksiyon nasıl bir rahatsızlıktır?

Erektil disfonksiyon, cinsel yaşamla ilgili hiçbir erkeğin yaşamak istemeyeceği türden bir rahatsızlıktır. Keza etkileri sadece seks hayatınızla sınırlı kalmaz, psikolojinizi de olumsuz olarak etkiler. Özgüven kaybına neden olur.

İyi bir destek almaz iseniz depresyona kadar götürebilir. Bunun için tıbbi bir yardım şart olduğu gibi partner desteği de oldukça önemlidir. Cinsel disfonksiyon yaşayan erkek için partneri, olabildiğince yardımcı olmalı ve sorunun üstesinden gelmesine katkı sağlamalıdır.

Sertleşme problemi tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Hayat standartlarında iyileştirme, oral yolla tedavi, vakum cihazları ve çeşitli enjeksiyonlar ile bu hastalığı yenebilirsiniz.

Erektil disfonksiyon için kullanılacak ilaçlar

Ereksiyon problemi için en kolay tercih edilebilecek yöntem oral yolla tedavi olabilir. Fakat bu aşamada doktorunuzun bilgisi olmadan onaysız ilaçları kullanmak çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. O nedenle doğal içeriklerle üretilmiş şu ürünleri inceleyebilirsiniz:

Male Extra

male extra

Male Extra, cinsel isteğinizi yani libidonuzu yukarı çıkarmakla kalmıyor gün içinde iş hayatının getirdiği yorgunluğu tamamen sizlerden siliyor.

Sertleşme sorunlarınız için ise düzenli kullanım sonucu daha sert bir penis sağlaması da kullanıcılar tarafından yapılan geri dönüşler arasında.

VigRX Plus

vigrx plus

VigRX Plus, içerdiği doğal bileşenler ve güçlü formülü sayesinde tam bir erektil disfonksiyon düşmanı diyebiliriz. Seks hayatınızda bazı şeyler ters gidiyorsa ve çözüm için oral yollarla tedaviyi seçtiyseniz sizin için bu üründen daha iyi alternatif olamaz.

Member XXL

member xxl

Member XXL, iyi bir seks deneyimi için gerekli testosteron hormonu konusunda en büyük yardımcınız olabilir. Doğal içeriği ve onaylı formülü sayesinde artık ereksiyon problemlerine elveda diyebilirsiniz.

Sonuç

Erektil disfonksiyon, cinsel performans için gerekli sertleşme veya ereksiyon sorunu olarak kısaca tanımlanabilir. Ancak etkileri seks hayatınızla sınırlı olmayıp çeşitli psikolojik ve fizyolojik sonuçlarda doğurabilir.

Bu nedenle, bu hastalığın belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız hemen bir doktora muayene olmalı ve gerekli tedavi yöntemine başlamalısınız. Sağlıklı günler diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.