erektil disfonksiyon testi yapılır mı

Erektil Disfonksiyon Testi Yapılır mı?

  Yazar: Michael Moody

Erektil disfonksiyon testi mümkün olan bir rahatsızlık mıdır? Nasıl önüne geçmek gerekir? İşte tüm bunlar ve fazlası makalemizde.

Cinsel hayatı olumsuz şekilde etkileyen bir sorun olan erektil disfonksiyon, penisin sertleşmemesiyle seyreden bir hastalıktır. Partnerlerin duygusal anlamda kendilerini iyi hissetmemesine neden olduğu için önemli bir sorundur.

Ancak her sertleşme sorunu cinsel işlev bozukluğu olarak adlandırılmaz. Eğer seks hayatınızda uzun süreli bir iktidarsızlık problemi yaşıyorsanız o zaman erektil disfonksiyondan şüphelenip tanı için bir üroloğa başvurmanız gerekecektir.

Erektil disfonksiyon tanısı

Normal bir cinsel performans için psikoloji, damar sistemi, sinir sistemi ve cinsel hormonal sistemin sağlam olması gerekiyor. Erektil disfonksiyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Tedavi öncesinde uzman hekim tarafından hastalığın tanısı konulmalıdır.

Erektil disfonksiyon tanısı için genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen yöntemler tercih edilir:

 • Hastanın öyküsü
 • Fiziksel muayene
 • Laboratuvar değerlendirmeleri

Yukarıda sıralana üç yöntem de kesin tanı konulabilmesi için önemlidir. Tanının doğru konulması ise tedavi sürecine çok daha hızlı başlanmasını sağlar.

Erektil disfonksiyon testi var mıdır?

Daha önce de ifade ettiğimiz üzere tanı konulabilmesi için uygun yöntemlerden yararlanılması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de testlerdir. Bu testler laboratuvar değerlendirmeleri kapsamına girer.

Hastalığın tanısının konulmasına destek olan laboratuvar testleri hakkında şu bilgileri verebiliriz:

 • Gonadal hormonlar: LH, FSH, PRL, testosteron ölçümü.
 • Rutin kan tetkikleri: Metabolik hastalıklar, kalp-damar, obezite, diyat vb. hastalıkların var olup olmadığı belirlenir.
 • Penil renkli dopler-ultrason: Penis damarlanması, kan damarlarından geçen akım değerlendirilir.

Bu testlerin her biri hastalığın tanısının konulması noktasında bir hayli önemlidir. Peki ama cinsel disfonksiyon tam olarak nasıl anlaşılır?

Erektil disfonksiyon nasıl anlaşılır?

Erektil disfonksiyon nedir sorusu, birçok insanın aklında yer etmiştir. Hastalığın tanımlanması sonrasında nasıl anlaşıldığına dair bilgi vermek de bir hayli önemlidir. Aslında bu soru, hastalığın tanısıyla yakından alakalıdır.

Bazı durumlarda sadece zihinsel faktörler hastalığa sebebiyet verebilir. Öte yandan çeşitli rahatsızlıklar da erektil disfonksiyonu tetikliyor olabilir. Bunu belirleyebilmek için hasta birçok açıdan muayene edilir.

Laboratuvar testlerine de ihtiyaç olabilir. Bu testler, hastalığın altında yatan temel sorunun ne olduğunun anlaşılmasını sağlar. Ereksiyon problemlerinin nedenleri arasında, genel olarak şunlar bulunuyor:

 • Psikolojik sorunlar
 • 40 yaş üstünde olma
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Madde bağımlılığı
 • Hipertansiyon
 • Obezite
 • Diyabet

Yukarıda bahsedilen sorunlar ve benzer durumlar, cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir.

Erektil disfonksiyona nasıl müdahale edilir?

Erektil disfonksiyon tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin kullanımı, hastalığın nedeni ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

Vakum cihazları, yaşam tarzı değişikliği, ağız yoluyla alınan ilaçlar, penis içine enjeksiyon, penil protez tedavisi olmak üzere pek çok tedavi yöntemi bulunuyor. Sertleşme sorunu için ilaç tedavisi de oral yolla uygulanan bir iyileştirme metodu olarak geçmekte.

Bitkisel içeriğe sahip, laboratuvar testlerince güvenirliği kanıtlanmış ilaçların kullanılması ile cinsel iktidarsızlık sorununa çözüm bulabilirsiniz. Ancak bu ilaçların doktorunuzun gözetiminde kullanılması tedaviniz için son derece önemli.

Male Extra

male extra

Male Extra, cinsel hayatı düzenleyen bir diğer hap olarak karşımıza çıkıyor. Penise giden kan akışını hızlandırdığı için sertleşme sorununu ortadan kaldırır. İçerisinde tırtıl mantarı, niasin, çinko MSM, metionin ve elajik asit yer alıyor.

VigRX Plus

vigrx plus

Ereksiyon arttırma ve performans geliştirme konusunda başarılı bir haptır. Güvenirliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Kan damarlarını yumuşattığı için penisin normalden uzun olmasını sağlıyor. Penise giden kan, penisin uzun süre erekte kalmasını olanaklı hale getiriyor.

Member XXL

member xxl

Member XXL, sertleşme sorununu kısa sürede gideren etkili ve bitkisel bir haptır. Güvenirliği kanıtlanmış olan hap, kimyasal madde içermediği için sağlığa herhangi bir zararı bulunmaz.

Cinsel dürtünüzü canlandıran bir yapısı bulunuyor. Ayrıca penis boyutunu 8 cm’ye kadar arttırıyor. Birçok sağlık uzmanı tarafından onaylanan hapın laboratuvar testleri yapılmıştır.

Sonuç

Erektil disfonksiyon, cinsel yaşamı olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Birçok tedavi yöntemiyle tedavi edilebilen rahatsızlıkta penis sertleştirici haplar efektif bir rol oynar. Bilimsel çalışmalarla güvenirliği kanıtlanmış haplar, cinsel yaşamın düzenlenmesi için kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.