Esrar İçmek Testosteronu

Esrar İçmek Testosteronu Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

Esrar kullanmak testosteron seviyesini etkiliyor mu? Esrar kullanımı testosteron seviyesini düşürür mü? Bu konu hakkında tüm merak edilenler sitemizde.

Bazı maddelerin kullanımı insan sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar bazen psikolojik, bazen de fiziksel olabilir. Söz konusu olan cinsel sağlık olduğunda da hassas davranmak gerekir.

Testosteron seviyesi erkekler açısından cinsel sağlık konusunda önem taşır. Testosteron seviyesinin düşük olması, cinsel isteksizlik ya da benzer sorunlar doğurabilir. Peki esrar içmek testosteron seviyesini düşürür mü? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.

Esrar içmenin testosterona etkisi konusunda uzmanlar ne diyor?

Esrarın üreme sistemleri sorunlar yarattığına dair kanıtlar mevcut. Yapılan araştırmalara göre esrar içmek, erkeklerde testosteron yapımını azaltarak, üreme işlevlerinin etkisiz hale gelmesine sebep oluyor.

Bu durumun kalıcı mı olduğu ya da geçici mi olduğu sorusunun cevabı, tamamen esrar içme sürecinin ne kadar uzun olduğuna ve doza bağlı.

Esrar kullanımı sonrasında testosteron seviyelerinin doza da bağlı olarak yüzde 25 ile 35 seviyelerinde azaldığı söyleniyor. Bu, oldukça yüksek bir rakam. Ayrıca yapılan aynı çalışmada esrar içmenin FSH düzeyini ve sperm sayısını da azalttığı dile getirilmiş.

Esrar içmeyi bırakmanın testosteron seviyesini eski haline getirip getirmeyeceği konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Yine de esrar içmeye bağlı olarak testosteron seviyesi düşük olan erkeklerde bir testosteron tedavisi uygulanabilir.

Esrar içmek aynı zamanda bağışıklık sistemini de zayıflatır. Bu yüzden bu süreçte bağışıklık sistemini güçlendirici ve testosteron artırıcı yiyecekler tüketmek de önemlidir.

Esrar içmeyi bırakınca testosteron seviyesi eski haline döner mi?

Esrarın testosteron seviyesini düşürdüğünü kanıtlayan çalışmalar olsa da, esrarı bırakmanın nasıl bir etki yaratacağına dair net bir bilgi bulunmuyor.

Elbette burada belirleyici olan bazı faktörler var. Örneğin esrarın ne kadar süreyle kullanıldığı ve ne dozda kullanıldığı. Bu durumlara bağlı olarak bu soruya evet ya da hayır şeklinde bir cevap verilebilir. Yine de bu cevap tamamen farazi olacaktır.

Düşük testosteron seviyeleri için genellikle testosteron artırıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Türkiye’de testosteron artırıcı ilaçların etkisi konusunda spekülasyonlar olsa da, doğru bilgiye ulaşmak ve bu ilaçları doğru şekilde kullanmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.