Et Yemek Testosteron

Et Yemek Testosteron Seviyesini Nasıl Etkiler?

  Yazar: Michael Moody

Et yemek testosteron seviyesini etkiler mi? Et yemeden de testosteron seviyesini arttırmak mümkün mü? Tüm cevaplar yazımızın devamında.

Genellikle kümes hayvanlarından oluşan beyaz et grubunun yüksek protein içermesi sebebiyle testosteron seviyesini arttırdığı biliniyor. Fakat kırmızı et ile ilgili bazı kafa karışıklıkları mevcut.

Peki kırmızı et tüketiminin testosteron seviyesine etkisi nasıl? Kırmızı et tüketmek de tavuk eti gibi testosteron seviyesini arttırıyor mu? Hep birlikte inceleyelim.

Kırmızı et tüketmenin testosteron seviyesine etkisi nedir?

Kırmızı et içerisinde bol miktarda çinko içerir. Çinkonun testosteron seviyesine olumlu şekilde etki ettiğine dair pek çok çalışma mevcut. Aynı zamanda içerdiği D vitamini ve amino asitlerle birlikte testosteron seviyesini kas gelişimine faydalı olacak şekilde arttırıyor.

Yine de aşırıya kaçmak çok da iyi olmayabilir. Çünkü aşırı kırmız et tüketimi bir yandan başka sağlık sorunlarına neden olabilir ve bu durum testosteron seviyesini olumsuz etkileyebilir.

Aynı zamanda burada belirtmekte fayda var. Eğer kırmızı et tüketiyorsanız, yanında mutlaka taze yeşillikler tüketmeyi de tercih edin. Çünkü taze yeşillikler kırmızı etin olumsuz etkilerin nötralize edebiliyor.

Eğer takviye edici olarak doğal yöntemlerle üretilmiş olan testosteron artırıcı ilaçlar tercih edecekseniz, kırmızı eti çok sık tüketmeniz gerekmiyor.

Testosteron seviyesini arttırmak için tüketebileceğiniz besinler

Testosteron seviyesini arttırmaya yarayan besinler saymakla bitmez. Meyvelerden sebzelere, deniz ürünlerinden kümes hayvanlarına kadar çok sayıda gıda ürünü testosteron seviyesini olumlu şekilde etkiliyor.

Gelin hep birlikte söz konusu gıda ürünleri arasından güzel bir liste hazırlayalım.

  • Meyve ve Sebze Grubu: Pancar, şalgam, yeşil üzüm, siyah frenk üzümü, kabak, tatlı patates, portakal, limon, yaban mersini, havuç, nar, armut, turpgiller, kayısı, kavun, kuru üzüm, mango, nektarin, papaya, şeftali, ananas, sarı biber, erik, kuru erik.
  • Yeşillik: Ispanak, kişniş, soğan, maydanoz, roka, su teresi, hardal.
  • Baharatlar: Kakule, köri, biber, zerdeçal, soğan, sarımsak.
  • Deniz Ürünleri: Hamsi, alibut, alabalık, yengeç, karides, istiridye, sardalya, ton balığı, levrek, ringa balığı, uskumru, somon, pollock.

Elbette bu liste çok daha uzun bir hale getirilebilir. Fakat sofralarda en sık tüketilen ve testosteron seviyeleri konusunda olumlu etkileri olduğu bilinen gıda ürünleri bunlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.