ginseng ve testosteron

Ginseng Testosteronu Yükseltir Mi?

  Yazar: Michael Moody

Ginseng günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Peki testosteron seviyesinin yükselmesine yardımcı olur mu? Tüm cevaplar yazımızda.

Uzakdoğu’nun mucizevi bitkilerinden biri olan ginseng bitkisinin pek çok açıdan sağlıklı ve faydalı olduğu biliniyor.

Peki ginseng bitkisinin testosteron seviyesi üzerinde herhangi bir etkisi bulunuyor mu? Testosteron seviyesini artırmak için ginseng kullanılır mı? Tüm cevaplar yazımızın devamında.

Ginseng testosteron seviyesini ne şekilde etkiliyor?

Özellikle iktidarsızlık gibi cinsel işlev bozuklukları durumunda, testosteron seviyelerini artırmak için ginseng kullanıldığı biliniyor. Ginseng yorgunluk durumunu ortadan kaldırdığı için daha enerjik hissetmenize bu sebeple cinsel olarak da daha hareketli olmanıza yardımcı olabilir.

Uzakdoğu’da mucize bir bitki olarak adlandırılan ginseng, erkeklerde kan damarlarını genişletiyor ve böylece sertleşme sorununu ortadan kaldırıyor. Söz konusu durum yapılan deneysel çalışmalar ile de ortaya konulmuş durumda.

Kore ve Amerika’da üretilen ginseng bitkisinin hormon seviyelerine etki ettiği de görülmüştür. Erkek fareler üzerinde 1 hafta boyunca ginseng uygulanmış ve hormon seviyelerinde artış gözlenmiştir.

Tüm bu bilgilerden hareketle ginseng tüketiminin testosteron seviyelerini artırdığını söylemek mümkündür. Eğer ginseng bitkisine ulaşma imkanınız yoksa ya da ortada alerjik bir durum varsa, bu durumda testosteron artırıcı ilaçlar kullanmanız önerilmektedir.

Ginseng kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

Uzmanlar tarafından piyasada bulunan ginseng ürünlerinin pek çoğunun gerçek olmadığı dile getiriliyor. Dolayısıyla verimli bir etki görmek ve testosteron seviyesini sağlıklı şekilde artırmak için gerçek ginseng kökleri kullanmak gerekiyor.

Ginseng farklı bölgelerde yetişebilen bir bitki türü. Yani piyasada Brezilya ginsengi, Kore ginsengi, Amerika ginsengi, Sibirya ginsengi ve Hint ginsengi gibi ginseng bitkisi türlerini bulmak mümkün.

Yapılan çalışmalar, söz konusu ginseng türleri arasına testosteron seviyesine en olumlu etkiyi gösteren bitkini Kore ginsengi olduğunu ortaya koymuştur. Diğer türlerin de etkisinin olduğu söylenebilir fakat Kore ginsengi kadar kuvvetli değildir.

Bir testosteron artırıcı ilaç içerisinde olması gerekenler arasında ginseng gösterilebilir. Bu yüzden seçeceğiniz ilaçla ilgili olarak bu durumu göz önünde bulundurabilirsiniz.

Her ne kadar bu ilaçlara piyasaya şüphe ile yaklaşılıyor olsa da bilimsel olarak testosteron artırıcı ilaçların yan etkileri konusunda yapılmış bir çalışma bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.