Günlük Makro Besin İhtiyaçlarını Hesaplayın-kilo verme

Günlük Makro Besin İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

  Yazar: Michael Moody

Vücudumuz gün içinde hem makro hem de mikro besinlere ihtiyaç duyar. Peki makro besin ihtiyacı nasıl hesaplanır? Detaylar için tıklayın!

Günlük makro besin ihtiyacı nasıl hesaplanır? Bu sorunun cevabını vermeden önce makro besin ve mikro besinin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Vücudumuzun yoğun miktarda ihtiyaç duyduğu besinler makro besinlerdir. Makro besinler; protein, karbonhidrat ve yağlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Vücudumuzun daha az ihtiyaç hissettiği besinlere ise mikro besinler denilmektedir. Mikro besinler; vitamin, mineral ve iz elementler olarak sınıflandırılmaktadır. Peki, makro besin ihtiyacı nasıl hesaplanmaktadır?

Günlük makro besin ihtiyacı hesaplama aracındaki unsurlar

Günlük makro besin ihtiyacı hesaplama aracında olması gereken unsurlar şunlardır;

  • Cinsiyet
  • Aktivite düzeyi; hareket durumunuz
  • Hedef; kilo vermek, mevcut durumu korumak,kilo almak, kas yapmak
  • Yaş
  • Boy
  • Kilo

Bu bilgiler ışığında günlük makro besin ihtiyacınız belirlenecektir. Hedefinize göre hangi makro besin türünden ne kadar tüketmeniz gerektiği makro besin hesaplama aracı ile öğrenilebilir.

Makro besin hesaplamak neden önemlidir?

Hepimizin hayatta kalmak, büyümek ve üremek için bu besinlere ihtiyacı var. Beslenme programları bu üç besin grubundan belirli miktarları içerir. Bununla birlikte, miktarlar söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir standart yoktur.

Gün içinde alınması gereken besin miktarı cinsiyet, yaş, boy, hedef ve aktivite durumu gibi faktörlere bağlıdır. Örneğin yetişkin bir kadın ile aynı yaş, kilo ve boydaki bir erkeğin tüketmesi gereken protein miktarı farklıdır.

Televizyonda veya bir arkadaştan alınan bilgiye göre, kullanılan beslenme rejimi daha önce düşünüldüğü kadar etkili olmayabilir.

Metabolizmanıza, yaşınıza, cinsiyetinize, boyunuza ve egzersiz yoğunluğunuza uygun olmayan yiyecekler yemek sizi hedefinize olduğundan daha fazla uzaklaştırabilir.

Uygun miktarda besin olmadan diyetin işe yaramayacağını düşünmeye başladığınızda, miktarları yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

Çünkü bu, hedefe ulaşma motivasyonunuzu azaltabilir ve potansiyel olarak tekrar diyet yapmanızı engelleyebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için makro hesaplama gerçekten büyük bir öneme sahiptir.

Makro besinleri seçilmesi

Günlük makro besin hesaplama araçlarında genellikle 4 farklı makro seçeneği bulunmaktadır. Bunlar;

  • Denge
  • Yüksek protein
  • Düşük yağ
  • Düşük karbonhidrat olarak tanımlanır.

Denge, normal aktivitesi olan ve bilinen bir şikâyeti olmayan kişiler için idealdir. Denge içeriğinde günlük yüzde 15 protein, yüzde 60 karbonhidrat, yüzde 25 yağ gibi kalori ihtiyacınızı karşılayacak besin dağılımı yapılmıştır.

Bu hesaplama günlük makro besin ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu hesaplama araçları asla bir beslenme uzmanı tarafından yapılan profesyonel bir değerlendirmenin yerini alamaz.

Beslenme uzmanınız tavsiyesiyle kullanacağınız kilo verme hapları da sizleri kısa sürede dilediğiniz kilolara gelmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.