hamilelikte kilo vermek

Hamilelikte Nasıl Kilo Verilir?

  Yazar: Michael Moody

Hamilelik döneminde alınan kilolar bazı kadınlarda kalıcı olabilir. Peki hamilelik döneminde bu kilolardan kurtulmak mümkün mü? Detaylar yazımızda!

Gebelik dönemi, kadınların en çok kilo aldığı dönem. Bazı kurallara uyulmadığı takdirde alınan kilolar kalıcı hale gelebiliyor.

Peki hamilelikte kilo vermek mümkün mü? Gelin detaylara birlikte bakalım.

Hamilelikte kilo alımını engellemek mümkün mü?

Bir yandan hormonal değişiklikler, bir yandan reflü ya da mide bulantısı gibi nedenler, hamilelik döneminde bulunan kadınların daha fazla yemek yemesine neden olur.

Zaman zaman bu durum annelerin yedikleri şeylerin bebeklerine de yarayacağını düşünmeleri ile gerçekleşir. Haliyle bu dönemde alınan kilolar vücutta kalıcı olmaya başlar.

Oysa kadınların gebelik döneminde kilo alımını engellemeleri mümkündür. Ayrıca 60 kiloluk bir kadın ve 100 kiloluk bir kadın, sağlıklı bir hamilelik sürecinden sonra ortalama olarak 3,5 kiloluk bir bebek dünyaya getirir. Yani bebeğin daha sağlıklı bir şekilde doğması için anne adaylarının iki kişilik yemesine gerek yoktur.

Eğer bu dönemde sağlıklı beslenme alışkanlıkları uygulanır ve belirlenmiş olan bazı kurallara uyulursa, hamilelik sonrasında da hamilelikten önceki kiloda kalmak mümkün olur. Bunun için listelenmiş olan 10 adet kural bulunuyor.

Hamilelikte kilo alımını engellemek için uyulması gereken kurallar

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar hamilelikte kilo alımını durdurmanın mümkün olduğunu gösterdi. Bunun için uyulması gereken kurallar ise şu şekilde:

  • Diyet yapmak ya da az yemek, çocuğunuza zarar verebilir. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli şekilde beslenmek çok önemli.
  • Hamur işi ve tatlı gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor.
  • Öğünlerinizde ekmeğe çok az yer vermeniz gerekiyor. Eğer ekmek tüketecekseniz beyaz ekmek ya da kepekli ekmekten uzak durun.
  • Meyve tüketimini sabah ve öğlen öğünleri ile sınırlayın.
  • Ana öğünlerde karnınızı doyuran ve ara öğünler yaratmamaya çalışın.
  • Bol bol su tüketin. Ayrıca şekerli ve asitli içeceklerden de uzak durun.
  • Yemek miktarınızı iştahınıza göre ayarlayın. Daha çok yediğinizde bebeğiniz daha sağlıklı olmaz.
  • Yemeklerde et ve sebze dengesini kurun.
  • Düzenli olarak hareket edin. Mümkün olduğunca yürümeye özen gösterin.
  • Düzenli uyuyun.

Eğer hamilelik sonrasında bunlara rağmen kilo aldıysanız, zayıflama sürecinde kilo verme haplarını tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.