Bağırsak bakterileri kilo kaybına neden olur

Hangi Bağırsak Bakterileri Kilo Kaybına Neden Oluyor?

  Yazar: Michael Moody

Hangi bağırsak bakterileri kilo kaybına destek oluyor ve bu bakteriler hakkında bilinmesi gerekenler neler? Tüm merak edilenler bu yazıda!

Sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak, sağlıklı yaşamı destekler ve dengeli kilo aralığına gelmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin öncelikle bağırsak sağlığını koruması gerekir.

Peki hangi bağırsak bakterileri zayıflamaya neden olur ve bağırsak sağlığı nasıl korunur? Detaylar bu yazının devamında.

Bağırsak florasının önemi

Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan bağırsaklar, pek çok kişide ikinci beyin olarak geçer. Bunun nedenlerinden biri içindeki trilyonlarca bakteri ile genel sağlık durumunu yakından etkilemesidir.

Bağırsakta sindirime, bağışıklık sistemine ve metabolizma hızına yardımcı faydalı bakteriler bulunur. Bu bakteri florasının bozulmaması hastalıklara yakalanmama ve ideal kiloya ulaşmada fazlasıyla etkilidir.

Kontrolsüz kilo alma, obezite ve alınan kiloları verememe gibi sorunlar genellikle düzgün bir bağırsak florasına sahip olmamaktan kaynaklanır.

Sağlıksız yaşam koşulları, bağırsaklardaki faydalı bakterilerin yol olmasına ve yerine zararlı bakterilerin gelmesine yol açar. Bu durum da genellikle iştah artışı ve bozuk bir sindirim sistemi gibi sorunlara neden olur.

Bu nedenle kilo vermek için bağırsak sağlığını korumak oldukça önemlidir. Bağırsak florasının korunması genel yaşam şartlarında da iyileşme sağlar.

Bağırsak sağlığını koruma yöntemleri

Dengeli beslenme ve spor, bağırsak sağlığını olumlu şekilde etkiler. Bunların yanı sıra ideal kilo aralığında olmakla bağırsak florası arasında önemli bir ilişki vardır.

Sağlıklı bağırsaklara sahip olmak için besin programının şu şekilde düzenlenmesi gerekir:

  • Ev yapımı kefir, yoğurt ve ayran gibi protein kaynaklarını tüketmek
  • Probiyotik besleyen ev yapımı sirke ve turşuya diyette yer vermek
  • Kilo vermeye destek olan ve uzun süre tok tutan lifli gıdaları diyete eklemek
  • Güvenilir probiyotik takviyeleri almak
  • Şeker ve karbonhidrat tüketimini sınırlandırmak
  • Mecbur olmadıkça antibiyotik kullanmamak
  • Bağırsak dostu Akdeniz tarzı beslenme alışkanlıkları kazanmak
  • Açık hava yürüyüşü ve doğa gezileri gibi etkinlikleri devamlı yapmak
  • Stres kontrolü sağlamak, stres önleyici baharat ve çayları daha sık tüketmek

Bunlara ek olarak kilo vermeye yardım eden sağlıklı ilaçlar da kullanılabilir ve bu şekilde ideal kiloya daha kolay şekilde gelmek mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.