kilo vermek için meyveler

Hangi Meyveler Zayıflamaya İyi Gelir?

  Yazar: Michael Moody

Meyveler kilo kaybına yardımcı olur mu? Meyvelerin metabolizma hızlandırma ve yağ yakma gibi etkileri var mıdır? Meyve ve diyet konusu burada!

Formunu korumak ve kilo vermek isteyenlerin besin listesinde çok sayıda meyve yer alır. Tatlı ihtiyacını karşılayan ve metabolizmayı hızlandıran meyvelerden bazıları, aynı zamanda tok tutma ve antioksidan özellikleriyle de öne çıkar.

Peki en hızlı zayıflatan ve diyet menülerinde mutlaka yer alması gereken meyveler hangileridir? İşte detaylar.

Meyve yemek zayıflatır mı?

Ara öğünlerin baş tacı olan meyveler mineral ve vitamin deposudur. Pek çok hastalığı önleyen, sindirime yardımcı olan meyveler yüksek oranda lif ve posaya sahiptir. Böylece uzun süre tokluk hissi uyandırırlar.

Antioksidan özellikli ve metabolizma hızlandırıcı meyveler, uygun oradan tüketildiğinde daha çok enerji yakılmasını sağlar. Ayrıca yüksek su deposu özelliğiyle vücudun su ihtiyacını karşılar.

Ek olarak çoğu meyve çok düşük kalorilidir ve günlük şeker ihtiyacına iyi gelir. Gün içinde aşırıya kaçmadan meyve tüketmek, abur cubur gibi zararlı gıda tüketimini azaltır ve sağlıklı şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Diyette tüketilmesi gereken meyveler

Çoğu meyve kilo vermede etkili olsa da uygun porsiyonlarda tüketilmesi önerilir. Hızlı kilo verme etkisi ve tok tutma özelliği ile öne çıkan meyvelerden bazıları ise şunlardır:

  • Karpuz çok iyi bir su deposudur ve yaz aylarında vücuda tokluk hissi vermede etkilidir.
  • Armut ve elma C vitamini bakımından zengindir, ek olarak her ikisi de uzun süre tokluk hissi verir. Lif bakımından yoğun olan armut sindirim sistemi için faydalıdır.
  • Çilek en hızlı kilo verdiren meyvelerden biridir. Kırmızı renkli meyvelerin çoğu yağ yakıcı etkisi olan antosiyanin bakımından zengindir. Bu da depolanan yağları yok etmede etkilidir.
  • Avokado diyet listelerinden eksik olmaması gereken bir meyvedir. Metabolizmayı hızlandıran avokado, kilo kaybına yol açan testosteron hormonunun artmasını sağlar.
  • Hindistan cevizi özellikle karaciğer için faydalıdır ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca uzun süre tokluk hissi uyandırır.
  • Portakal posa ve su bakımından zengindir, aynı zamanda acıkmaya engel olur.

Meyve tüketmek diyet programını destekler ve kilo kaybı sağlar. Bunun yanı sıra alternatif şekilde kilo vermek için yağ yakıcı diyet hapları da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.