vitaminler kilo vermeye yardımcı olur

Hangi Vitaminler Zayıflamaya Yardımcı Olur?

  Yazar: Michael Moody

Sağlıklı yaşam ve kilo kaybı için tüketilmesi gereken vitaminler ve mineraller var. Peki bunlar hangileri? Tüm cevapları sizler için araştırdık.

Hem sağlıklı bir hayat sürmek hem de kilo verme sürecini hızlandırmak için bazı vitaminleri ve mineralleri düzenli olarak almamız gerekiyor. Peki bu vitamin ve mineraller hangileri?

Sizler için hangi vitamin ve minerallerin zayıflamaya yardımcı olacağını araştırdık ve sonuçları listeledik.

Kilo kaybına yardımcı olan vitamin ve mineraller

Belirli vitaminleri ve mineralleri düzenli olarak almak hem vücut sağlığı açısından hem de kilo vermek açısından faydalı olabilir. Çünkü belirli vitamin ve mineraller metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle yağ yakımını da artırır.

Bir yandan spor yapmak ve bir yandan da bu vitamin ve mineralleri içeren yiyecekleri tüketmek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Söz konusu vitamin ve minerallerin listesi ise şu şekilde:

  • Vitaminler: B vitaminleri (B2, B3, B5, B6, B8), C vitamini, D vitamini, omega 3 yağ asitleri.
  • Mineraller: Kalsiyum, L-karnitin, krom ve iyot.

Eğer siz de bu mineralleri ve vitaminleri vücudunuzun ihtiyacı olan ölçüde alırsanız, kilo verme süreciniz hızlanacaktır. Aynı zamanda bu mineral ve vitaminlerden bazıları kilo verme hapları içerisinde de bulunmaktadır.

Kilo kaybına yardımcı vitaminlerin alınabileceği besinler

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz vitamin ve mineralleri kolaylıkla ulaşabileceğiniz çok sayıda gıda ürününden alabilirsiniz. Hangi vitamin ve minerallerin hangi gıda ürünlerinde bulunduğuna dair şöyle bir liste yapmak mümkün:

  • B2 Vitamini: Süt, böbrek ve karaciğer, beyaz peynir, yumurta, badem, buğday tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler.
  • B3 Vitamini: Buğday kepeği, ton balığı, karaciğer, yumurta, hindi, tavuk, et, somon, uskumru, arpa, yulaf, buğday gevreği, kurutulmuş meyve, peynir ve esmer pirinç.
  • B6 Vitamini: Bira mayası, buğday tohumu, buğday kepeği, yulaf, uskumru, sardalya, kurutulmuş meyve, avokado, sığır eti, tavuk, muz, lahana, esmer pirinç, pekmez ve yumurta.
  • C Vitamini: Greyfurt, brokoli, kuş üzümü, brüksel lahanası, yeşil biber, kivi, portakal, limon, çilek, lahana.

Tüm bu saymış olduğumuz yiyecekler, size söz konusu vitaminleri sağlayacak ve bu şekilde yağ yakımını hızlandıracaktır. Dolayısıyla bu yiyeceklerin mutlaka beslenme programınız içerisinde bulunması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.