Hipnoz ve Testosteron

Hipnoz Testosteron ve/veya Östrojen Seviyesini Artırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Alternatif bir yöntem olarak hipnoz, testosteron ve östrojen hormonlarına ne şekilde etki ediyor? Bu konu hakkında tüm merak edilenleri bir araya getirdik.

Testosteron seviyesini artırmak için pek çok alternatif yöntem geliştirilmiş durumda. Aynı zamanda östrojen miktarı ile ilgili de çalışmalar yapılmaya devam ediyor.

Peki hipnoz testosteron ve östrojen seviyelerini ne şekilde etkiliyor? Hipnoz tedavisi ile testosteron seviyesini artırmak mümkün mü? Tüm detayları sizler için derledik.

Hipnozun testosteron seviyesine etkisi

Erkeklerde testosteron seviyesinin düşüklüğü ve buna bağlı olarak gelişen cinsel işlev bozuklukları her zaman fiziksel nedenlere dayanmaz. Bazı durumlarda testosteron seviyeleri psikolojik duruma bağlı olarak da düşebilir.

Dolayısıyla her zaman fiziki müdahale gibi bir gereklilik ortaya çıkmaz. Testosteron seviyesini yükseltmek için hipnoz gibi psikiyatrik yöntemler de kullanılabilir.

Hipnoz tedavisinin cinsel işlev bozuklukları üzerindeki etkisine yönelik olarak yapılmış olan çalışmada, 4 gruba ayrılmış olan 79 kişi değerlendirilmiştir. Bu dört grup hipnoz grubu, plasebo grubu, testosteron grubu ve trazodon grubu olarak belirlenmiştir.

Yapılan çalışmada plasebo tedavisi gören grupta yüzde 39, testosteron tedavisi göre grupta yüzde 60, trazodon tedavisi gören grupta yüzde 67 ve hipnoz tedavisi gören grupta ise yüzde 80 iyileşme gözlenmiştir.

Bu çalışmada da görüldüğü üzere testosteron tedavisinin cinsel işlev bozukluklarına olan olumlu etkisi yadsınamaz. Fakat hipnozun testosteron seviyesine olan etkisi konusunda herhangi bir veri sunulmamış.

Fakat burada şöyle bir akıl yürütme mümkün: Eğer hipnoz cinsel işlev bozukluklarını tedavi ediyorsa, bu durum testosteron seviyelerinin yükseldiği anlamına da gelebilir. Bu durumda ortaya hipnozun testosteron seviyesini yükselttiği gibi bir sonuç da çıkabilir.

Hipnozun östrojen seviyesine etkisi

Hipnoz ve östrojen hormonu ilişkisi hakkında herhangi bir çalışma bulunmuyor. Fakat testosteron hormonunu arttığı durumlarda östrojen hormonunun azaldığı biliniyor.

Dolayısıyla hipnozun östrojen hormonunu azalttığına dair bir varsayımda bulunmak mümkün. Elbette bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum değil ve kesin olarak konuşabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Eğer hipnoz gibi bir yöntem denemek istemezseniz, ideal seviyede testosterona sahip olmak için değerlendirebileceğiniz alternatif yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin başında da testosteron artırıcı ilaçlar geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.