kilo vermek için humus

Humus Zayıflatır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Diyet yaparken humus tüketilmeli mi, humus yemek kilo verme hızını etkiler mi ve humus faydalı mı? Humus hakkında bilinmeyenler için tıklayın!

Humus, ana maddesi nohut olan bir gıdadır ve düzenli tüketildiğinde vücuda pek çok faydası olduğu görülür. Ancak diyet sırasında humus tüketimi kafaları karıştırmaktadır.

Humus kaç kaloridir, sağlıklı bir besin midir ve düzenli humus yemek zayıflatır mı? İşte humus hakkında merak edilenler.

Humus besin değeri

Humus, hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir besindir. Humus yapımında kullanılan malzemeler, sağlık ve kilo kontrolü için düzenli tüketilmesi gereken besinlerdir.

Humusun içinde nohut, sarımsak, zeytinyağı, limon, tahin ve baharat bulunur. Bu malzemelerin tamamının sağlıklı bir diyet planında mutlaka yer alması gerekir.

Kilo kontrolü ve sağlıklı zayıflama için humusun düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Pek çok açıdan faydalı olan humusun sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Enerji verir.
  • Bitki temelli sağlıklı protein alımı sağlar.
  • İnflamasyonu düşürür.
  • Kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Bağırsak ve sindirim sistemi sağlığını korur.
  • Hastalıkları önler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vücuda mineral ve vitamin sağlar.
  • Kemikleri güçlendirir.

Bunların yanı sıra, humus kalori bakımından oldukça düşük bir besindir. Bu nedenle uzmanlara göre diyet sırasında tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

100 gram humusta ortalama 166 kalori, 8 gram protein, 6 gram lif ve 9.6 gram yağ bulunur. Ayrıca fosfor, demir, çinko, manganez, magnezyum ve bakır gibi pek çok mineral de yer alır.

Humus yemek zayıflatır mı?

Yapılan araştırmalar humus tüketmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Buna göre, bağırsak sağlığını koruyan humusun sindirim sistemine olumlu etkisi vardır. Dolayısıyla kilo vermede etkilidir.

Kalorisinin düşük olması da diyet sırasında gönül rahatlığıyla tüketilmesini sağlar. Protein ve lif bakımından zengin olması, gün içinde daha az kalori alınmasına ve takibinde kilo kaybına yol açar.

Ancak burada gün içinde tüketilen humus miktarı kilo kaybında önemlidir. Tüketilen her şeyin fazlasının kilo olarak geri döndüğünün unutulmaması ve tüketim miktarının buna göre belirlenmesi gerekir.

Humus genel olarak sağlıklı yağlar içeren diyete faydalı bir besindir. Dengeli bir beslenme programına dahil edilebilir ve kilo verme hızını artıran ilaçlarla birlikte tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.