iç çamaşırı ve testosteron

İç Çamaşırı Giymek Testosteronu Azaltır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Testosteron seviyesi ile iç çamaşırlarının bir ilgisi var mı? İç çamaşırı giymek testosteron seviyesini düşürür mü? Cevaplar için tıklayın.

Testosteron seviyesinin yüksek olması ya da düşük olması hastalıklara sebep olabilir. Bu yüzden ideal seviyede tutulması önemlidir. İdeal seviyeyi etkileyen faktörlerden biri de iç çamaşırı.

Peki iç çamaşırı giymenin testosteron seviyesine olan etkisi nasıl? Haydi gelin bunu birlikte inceleyelim.

Yanlış iç çamaşırı seçiminin yaratabileceği sorunlar

Uzmanlar erkekler için doğru iç çamaşırını seçmenin hem genel sağlık hem de cinsel sağlık açısından önemli olduğunu düşünüyor. Yanlış iç çamaşırı seçiminin oluşturabileceği en temel sorunlar cilt sorunları. Bunun dışında şu sorunların ortaya çıkması da olasıdır:

  • Cildin yeterinde hava almamasından kaynaklanan kasık mantarı
  • Yürürken ya da spor yaparken sürtünmeye bağlı gelişen kızarıklık ve yara
  • Testisin kan kaynağının kesilmesi ile birlikte şişme ve şiddetli ağrı
  • Terleme ve hava almamaya bağlı olarak gelişen rahatsız edici koku

Bunlar elbette her zaman karşılaşılmayan, nadir sorunlar. Fakat yine de önlem olması amacıyla iç çamaşırı seçimini  doğru şekilde yapmak gerekiyor.

İç çamaşırı testosteron seviyesine etki ediyor mu?

Testosteron seviyesi erkeklerde yaş ilerledikçe azalır. Fakat genç yaşlarda da başka sorunlara bağlı olarak testosteron seviyesinde düşüş meydana gelebilir. Bu düşüşün sebeplerinden biri yanlış iç çamaşırı seçimidir.

Vücudunuza düzgün şekilde oturmayan, testislerinize baskı uygulayan iç çamaşırları, testosteron seviyesinin düşmesine neden olabilir. Aynı şekilde bu durum sperm sayısının düşmesine de neden olur.

Doğru iç çamaşırı seçimi nasıl olmalıdır?

Polyamid ya da naylon kumaşların nem emici özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden de terlemeye bağlı olarak gelişen sorunları ortadan kaldırırlar.

Hava alabilen kumaşlar içeride bir hava sirkülasyonu yarattığı için terlemeye engel olurlar. Aynı zamanda esnek oldukları için sürtünmeye bağlı gelişen sorunlar da meydana gelmez. Bu yüzden daha esnek, hava alabilen ve nem emici iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Elbette iç çamaşırının testosteron seviyesine olan etkisi tükettikleriniz kadar değildir. Elbette doğru iç çamaşırı seçimi yapın ama testosteron seviyesini artırmak için spor yapmak ve sağlıklı beslenmekten de geri durmayın.

Dilerseniz testosteron seviyesinin düşük olduğu durumlarda testosteron artırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.