İzotretinoin Testosteron

İzotretinoin Testosteronu Düşürür Mü?

  Yazar: Michael Moody

İzotretinoin nedir ve ne işe yarar? İzotretinoin kullanmak testosteron seviyesini düşürür mü? Bu sorular hakkında tüm bilmeniz gerekenler yazımızda.

Egzersiz, beslenme, yaşam tarzı değişiklikleri testosteronu etkiler ama her şey bunlarla sınırlı değildir. Bazen kullanılan başka ilaçların da testosteron seviyelerini etkilediği biliniyor.

Bu ilaçlardan biri de izotretinoin. Peki izotretinoin nedir ve testosteron seviyesi üzerinde nasıl bir etkisi var? Bu soruların cevaplarını birlikte araştıralım.

İzotretinoin nedir?

İzotretinoin, vücutta meydana gelen ve şiddetli şekilde seyreden aknelerin tedavisinde kullanılan kimyasal bir ilaçtır. Zaman zaman cilt kanserlerini tedavi etmek amacıyla da kullanılabilir.

İzotretinoin akneleri tedavi etmek için A vitamini ve retinoid içeriğinden faydalanır. Testosteron üzerindeki etkilerine dair kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, çeşitli teoriler üretilmiştir.

İzotretinoin ve testosteron birbirini etkiler mi?

Bu konu hakkında bugüne kadar yapılmış çok az sayıda çalışma bulunuyor. Dolayısıyla net verilere ulaşmak mümkün değil ve yalnızca bu çalışmalar üzerinden bir yaklaşımda bulunulabilir.

Bu çalışmalardan birinde izotretinoin kullanımının erkek hastalar üzerinde testosteron seviyelerini değiştirmediği dile getirilmiştir. Fakat bu hastaların dihidrotestosteron seviyelerinde düşüş gözlenmiştir.

Bununla birlikte çalışmanın devamında hastaların testosteron seviyelerinde, başlangıç seviyelerine göre anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Bu da izotretinoin testosteron seviyesini düşüren bir ilaç olarak değerlendirilmesine neden olmuştur.

Bu yüzden de izotretinoin kullanan hastaların, testosteron seviyesini arttırmak için testosteron artırıcı ilaçlar kullanmaları önerilmektedir.

Testosteron seviyeleri düştüğü zaman ne yapmak gerekli?

Eğer testosteron seviyeniz düşük çıkarsa, bu durumda yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor.

Bunlardan ilki yaşam tarzınızı değiştirmek ve testosteron seviyenizi arttırmak için çeşitli spor faaliyetleri içerisinde bulunmak. Örneğin bacak egzersizlerinin testosteron seviyesini arttırdığına dair yapılmış olan çalışmalar var.

Bir diğer yandan uygulayacağınız diyet programları ile testosteron seviyesini arttırmak da mümkün. Elbette bu süreçte testosteron seviyesi arttıran yiyecekleri öğünlerinize dahil etmeniz gerekiyor.

Tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem doktorlardan tavsiye almak. Fakat herhangi bir doktorla görüşmek istemezseniz bu durumda testosteron artırıcı ilaçlara ve kremlere de başvurabilirsiniz.

Fakat yine de testosteron ilaçlarına güvenmiyorsanız ya da kafanızda herhangi bir soru işareti varsa, bu durumda bir doktora danışmanız iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.