kahve testosteronu

Kafein Testosteron Seviyesini Arttırır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Kafein testosteronu yükseltir mi? Kafein yerine testosteron seviyesi artırıcı ilaçlar kullanmak mümkün mü? Tüm merak edilenler yazımızın devamında.

Hayatımızda testosteron seviyesine etki eden pek çok faktör var. Bunlar bazen yaşam tarzı alışkanlıklarımız, bazen de beslenme alışkanlıklarımızla ilgili. Spor egzersizleri testosterona etki ettiği gibi, yediğimiz içtiğimiz şeyler de etki ediyor.

Testosteron seviyesini etkileyen besinlerden biri de kafein. Peki kafein testosteron seviyesini artırıyor mu? Testosteron seviyesi ile kafein ilişkisi hakkında uzmanlar ne diyor? Tüm merak edilenleri yazımızın devamında cevaplamaya çalıştık.

Kafein testosteron seviyesine etki ediyor mu?

Özellikle sporcuların enerji seviyesini yükseltmek ve mental odaklanma sağlamak için kafein ilaçları kullandığı ya da kafeinli içecekler tükettiği biliniyor. Haliyle bu durumun testosteron seviyesine olan etkisi de merak edilen bir konu.

Yeni Zelanda’da yapılmış olan bir çalışmaya göre, kafein alımı kandaki testosteron seviyesini de yükseltiyor. Bu sayede de bir yandan kas gelişimine etki ederken, bir yandan da daha dayanıklı bir vücut ile cinsel isteğin artmasına neden oluyor.

Eğer kafeine karşı bir alerjiniz varsa ya da siz de herhangi bir sorun yaratıyorsa, bu durumda testosteron artırıcı ilaçlar kullanmak da bir alternatif. Çünkü bu ilaçlar da kafeinin göstereceği etkinin bir benzerini gösterebilir.

Ayrıca unutmadan söylemekte fayda var; eğer kafein alımı için kahve tüketecekseniz, mümkün olduğunda az yağlı ve şekersiz kahveler tüketmeniz öneriliyor. Ayrıca beslenme programınızı da testosteron artırıcı yiyeceklerle oluşturmanız önemli.

Kafeinin testosteron seviyesini düşürme ihtimali var mı?

Yine tıp literatüründe yapılmış olan bazı çalışmalarda kafeinin anksiyeteye sebep olması sebebiyle cinsel isteği düşüreceği ifade edilmiştir. Fakat bu durumun doğrudan testosteron seviyesine olan etkisi ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu çalışmada kafeinin kısa süreli bir enerji yarattığı, enerji tükendikten sonra ortaya bir anksiyete çıktığı ve bu anksiyetenin de cinsel isteksizlik yarattığı belirtilmiştir. Bu yüzden de doğrudan kafein testosteron seviyesini düşürür demek mümkün değildir. Çünkü cinsel isteksizlik her zaman testosteron seviyesinin düşük olmasından kaynaklanmaz.

Testosteron tedavisi almak enerji yükseltebilir. Bu yüzden de testosteron ilaçlarını doping yerine kullanmanın mümkün olduğu söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.