keten tohumu testosteron

Keten Tohumu Testosteronu Azaltır Mı?

  Yazar: Michael Moody

Keten tohumu testosteron seviyesini azaltıyor mu? Ne kadar keten tohumu tüketirsek testosteron seviyesi azalır? Tüm cevapları sitemizde bulabilirsiniz.

Bazı yiyeceklerin testosteronu artırdığı ve bazılarının da düşürdüğü bilinen bir gerçek. Bu yüzden testosteron seviyesini arttırmak istiyorsanız, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki keten tohumu testosteronu azaltır mı? Testosteronun azalmaması için tüketilmesi gereken belli bir keten tohumu miktarı var mı? Tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik…

Keten tohumu tüketmenin testosterona olan etkisi

Keten tohumu halk arasından oldukça faydalı bir besin olarak biliniyor ve özellikle kilo vermek isteyen ya da sağlıklı beslenmek isteyen insanlar tarafından yaygın olarak tüketiliyor. Fakat keten tohumunun testosterona olan etkileri bakımından aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

Keten tohumu omega 3 yönünden son derece faydalı bir besin kaynağı. Fakat erkeklerde testosteron seviyesinin düşmesine neden oluyor. Bu yüzden testosteron seviyesini yükseltmek isteyen erkekler için tavsiye edilmiyor.

Bu konu hakkında Amerika’da bulunan Duke University Medical Centre tarafından yapılmış olan bir araştırma mevcut. Bu araştırmada keten tohumunda bulunan lignan adlı kimyasalın testosteron seviyesi için zararlı olduğu anlaşılmış. Bunun sebebi de yüksek miktarda östrojen içermesi olarak belirtilmiş.

Bu yüzden de daha çok testosteron seviyesini yükseltici gıdalar tüketmeniz ya da testosteron artırıcı ilaçlar kullanmanız gerekiyor. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanıldığında, kısa süre içerisinde testosteron seviyesini yükseltmeye yardımcı olacaktır.

Testosteron seviyesini düşüren ve artıran yiyecekler

Bugüne kadar testosteron seviyesine etki eden yiyecekler ile ilgili oluşturulmuş olan pek çok liste var. Buraya da küçük bir liste bırakmakta fayda var:

  • Testosteron Artıran Gıdalar: Nar, istiridye ve benzeri kabuklu canlılar, kırmızı et, fasulye ve yumurta.
  • Testosteron Azaltan Gıdalar: Alkol, soya ürünleri, keten tohumu ve işlenmiş gıdalar.

Beslenme alışkanlıklarının testosteron seviyesine olan etkisi ile ilgili çalışmalar mevcut. Bu sebeple bu listeyi uzatmak da mümkün.

Eğer beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek istemezseniz, testosteron artırıcı ilaçlar kullanmanız da mümkün. Bu ilaçların işe yarayıp yaramadığına dair pek çok spekülasyon var. Bu yüzden testosteron artırıcı ilaçların etkisi konusunda doğru bilgiye ulaşmak da büyük önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.