keto diyetinde kas kaybetmek

Keto Diyetinde Neden Kas Kaybediyorum?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet sırasında vücutta değişiklikler meydana gelir. Kas kaybı da bunlardan biridir. Peki ketojenik diyette kas kaybı neden olur? Tıklayın.

Ketojenik diyet sırasında pek çok sebebe bağlı olarak vücutta kas kaybı meydana gelebilir. Peki ketojenik diyette kas kaybına neden olan bu sebeple nelerdir? Gelin bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım.

Keto diyetinde kas kaybı neden olur?

Ketojenik diyette mümkün mertebe protein tüketmekte fayda var. Çünkü protein tüketmezseniz kilo verirsiniz ama kas kütlesini de geliştiremezsiniz.

Fakat ketojenik diyet sırasında kas kaybı meydana gelmesi de oldukça düşük bir ihtimaldir. Ketojenik diyet sırasında insanlar genellikle yaktıklarından daha fazla kalori almazlar. Bu durum da kas kaybını beraberinde getirebilir.

Elbette bu kas kaybı kalıcı olmayacaktır. İsterseniz kas kaybını önlemek için bazı önlemler alabilir, isterseniz de kas kütlenizi artırmak için daha ciddi yöntemler uygulayabilirsiniz.

Keto diyetinde kas yapmak mümkün

Peki keto diyetinde kas kaybının önüne geçmek, hatta bu süreçte kas geliştirmek için yapılabilecekler neler? Bu konu ile ilgili şöyle bir liste yapabiliriz:

Eğer söz konusu önerileri hayatınıza düzenli olarak uygular ve kas kaybına neden olan sebepleri ortadan kaldırırsanız, bir yandan sağlıklı olarak kilo verebilir, bir yandan da kas kütlenizi artırabilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bir yandan spor yapmaya devam edebilir, bir yandan da ketojenik diyet hapları kullanabilirsiniz.

Ketojenik diyetin faydaları

Ketojenik diyetin en bilinen özelliği elbette kısa süre içerisinde yüksek oranda kilo vermeye yardımcı olması. Fakat ketojenik diyetin faydaları yalnızca bununla sınırlı değil.

Ketojenik diyetin bilinen diğer faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Kalp hastalıkları konusunda önleyici bir özelliği bulunur,
  • Kanser riskini azaltır,
  • Epilepsi, parkinson hastalığı, polikistik over sendromu, beyin hasarları ve akne tedavisi konusunda yardımcıdır.

Eğer altta yatan hastalıklarınız varsa, ketojenik diyete başlamadan önce mutlaka bir diyetisyen ya da doktor ile görüşmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.