ketojenik diyette hangi uzak doğu yemekleri tüketilebilir

Keto Diyetinde Tüketilebilecek Uzakdoğu Yemekleri Hangileridir?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet içerisinde pek çok yemek için kısıtlama mevcut. Peki hangi Uzakdoğu yemekleri tüketilebiliyor? Tüm cevaplar bu makalede!

Ketojenik diyet yapıyorsanız, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Peki uzakdoğu yemekleri konusunda herhangi bir kısıtlama var mı?

Hangi Uzakdoğu yemekleri tüketmek ketojenik diyete zarar vermez? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve bu metinde bir araya getirdik.

Keto diyette uzakdoğu yemekleri tüketilebilir mi?

Uzakdoğu mutfağı denilince akla ilk gelen yemekler elbette sushi ve noodle. Noodle pizza, makarna ya da ekmek gibi rafine tahıllı bir yiyecek olduğu için, ketojenik diyet açısından çok da uygun değil.

Oysa sushi için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü deniz ürünlerinin, en başta da balıkların ketojenik diyet dostu olduğu biliniyor. Yine de sushi sipariş edecekseniz, seçtiğiniz sushi ürünlerinin pirinçsiz olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Pirinçsiz sushi ürünlerinden avokado sushi ya da temaki style tipi uzakdoğu yemeklerini tüketmeniz mümkün.

Fakat genel hatlarıyla bakıldığı zaman içerisinde pirinç ve tahıl bulunan ürünler dışında, Uzakdoğu mutfağı yemeklerinin ketojenik diyet açısından sağlıklı olduğunu söylemek çok daha yanlış olmaz.

Ketojenik diyette tüketilebilecek besinler

Ketojenik diyette yenilecek ve yenilmeyecek olan yiyecekler çok keskin şekilde belirlenmiştir. Buna göre yenilebilecek olan yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hindistan cevizi yağı ve doğal tere yağ gibi yağlar,
  • Kaju, ceviz, fındık ve fıstık gibi kuruyemişler,
  • Kırmızı ve beyaz etler,
  • Yumurta,
  • Mantar,
  • Süt dışında kalan tüm tam yağlı süt ürünleri,
  • Bol lif içeren yeşil sebzeler ve domates.

Eğer bu yiyeceklere alerjiniz varsa ve ketojenik diyet yapamıyorsanız, alternatif olarak ketojenik diyet haplarını da kullanabilirsiniz.

Ketojenik diyette tüketilemeyecek olan besinler

Ketojenik diyet programı uygularken yemekten uzak durmanız gereken yiyecekler ise şu şekilde listelenmiş:

Eğer tüm bunları uygularsanız, çok sağlıklı bir ketojenik diyet süreci geçirebilir ve kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.