ketojenik diyette hangi çikolatayı yiyebilirim

Keto Diyette Hangi Çikolataları Yiyebilirim?

  Yazar: Michael Moody

En sevilen tatlı çeşitlerinden çikolatanın hangi türü, ketojenik diyet için uygundur ve ne sıklıkta tüketilmelidir. Merak ediyorsanız buraya tıklayın.

Çikolata, mutluluk hormonu salgılatan, insana kendini iyi hissettiren, yüksek enerjili leziz bir tatlıdır. Çikolata sevmeyen yoktur. Ancak bütün bu özelliklerinin yanında çikolata tam bir diyet düşmanıdır ve yüksek kalorilidir.

Peki ketojenik diyette tüketmek için en ideal çikolata hangisi ve ne sıklıklı çikolata tüketilmeli?

En sağlıklı çikolata hangisi?

Çikolata denilince akla; kakao, şeker, yağ ve süt tozu gelir. Ancak birbirinden farklı çikolata çeşidi bulunur ve bunların içinde çeşitli meyveler, kuruyemişler, ekstra tatlandırıcılar olabilir.

Çikolatanın içinde ne kadar fazla katkı maddesi ve ekstra gıda varsa, sağlık açısından zararı da o kadar fazladır. Dünyanın en fazla sevilen tatlılarından olan çikolatanın fazla tüketilmesi, aşırı kiloya ve sağlık açısından pek çok probleme neden olur.

Diyet düşmanı gıdaların başında gelen çikolata çeşitleri arasında en sağlıklısı bitter çikolatadır. Bitter çikolatanın içinde diğer çikolataların aksine düşük karbonhidrat, düşük şeker ve yüksek yağ bulunur.

Ayrıca bitter çikolata kakao yönünden de zengindir. Bu özellikleri sayesinde diyete yardımcı tatlı seçeneklerindendir ve pek çok diyet listesinde yer alır.

Bitter çikolata ketojenik diyete uygun mu?

Diyet listelerindeki en sevilen seçeneklerden olan bitter çikolata, ketojenik diyet programı içine orantılı şekilde dahil edilebilir.

Fakat keto diyette çikolata tüketimi belirli hususlara bağlı olarak yapılmalıdır. Örneğin; bitter çikolata tüketilecekse içindeki kakao oranının %70 veya daha fazla olmasına dikkat edilmelidir, çikolatadaki şeker miktarı ne kadar azsa ketojenik diyete o kadar uygundur.

Bitter çikolata, pek çok açıdan vücuda faydalı bir besindir ve keto diyet planına eklenebilir. Bitter çikolatanın faydaları şunlardır:

  • Antioksidan özelliği ile vücudu toksinlerden arındırır.
  • Kandaki oksitlenmeyi ve kötü kolesterolü azaltır.
  • Damar sertleşmesini engeller, kan akış hızını düzenler.
  • Kan şekerini kontrol altında tutar.
  • Antidepresan etkisi nedeniyle ruh sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Öksürük ve balgama iyi gelir.
  • Tok tutar.
  • Spor öncesi tüketildiğinde vücuda enerji verir.

Bu özellikler, bitter çikolatayı diyete yardımcı bir gıda haline getirir. Çeşitli keto zayıflama hapları ile birlikte orantılı miktarda tüketilirse, diyetten alınan etkinin artmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.