ketojenik diyetle kilo verilir mi

Ketojenik Diyet ile ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet ve normal diyet arasındaki farklar nelerdir? Ketojenik diyet uygulayarak ne kadar kilo verilebilir? Cevapları sizler için araştırdık.

Bugüne kadar yaratılmış olan ve insanlardan tarafından uygulanmış sayısız türü var. Son olarak popüler olan diyet türlerinden biri de ketojenik diyet. Ketojenik diyeti normal diyetlerden ayıran pek çok özellik bulunuyor.

Peki ketojenik diyet uygulayarak ne kadar kilo verilebilir? Tüm merak edilenleri sizler için bu yazımızda inceledik.

Ketojenik diyet ile ne kadar kilo verilir?

Ketojenik diyet ile alınacak olan sonuçlar genellikle kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Çünkü her insanın anatomik yapısı farklı ve her insanın metabolizması farklı şekilde çalışıyor. Ketojenik diyet yaparken ne kadar kilo verebileceğinizi belirleyen bazı unsurlar var. Bu unsurları şu şekilde listelemek mümkün:

  • Vücut yağ oranı, cinsiyet, boy ve kilo,
  • Metabolizma hızı,
  • Sağlık durumu,
  • Dengeli beslenme,
  • İş yoğunluğu,
  • Günlük fiziksel aktivite oranı ve alınan enerji miktarı,
  • Diyet programlarına ne kadar düzenli şekilde uyulduğu.

Normal bir diyet programı yapan insanlar, genellikle bir hafta sonunda maksimum 500 ila 800 gram arasında verebiliyor. Fakat bu rakamı kendisi için yeterli görmeyen pek çok insan da son zamanlarda ketojenik diyete yönelmiş durumda.

Çünkü ketojenik diyet ile bir hafta sonunda 2 ila 3 kilo vermek mümkün. Ketojenik diyetin son yıllarda bu kadar popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri de bu.

Ketojenik diyet ile kilo verme süreci

Keto diyetini uygularsanız ve vücudunuz ketosis durumuna geçerse, vücudunuz birincil yakıt kaynağı olarak depolanmış olan fazla yağları kullanır. Diyete başladıktan sonra vücudun bu duruma gelmesi ise genellikle bir haftadan az sürer.

Böylelikle vücuttaki yağ oranı azalmaya başlar ve böylelikle kilo verme süreci de başlamış olur. Ayrıca ketosise girdiğiniz ilk günlerde kilo kaybı daha fazla olabilecekken, ilerleyen günlerde daha yavaş bir kilo kaybı süreci yaşanabilir.

Bu süreçte önemli olan diyete ara vermeden, istikrarlı bir şekilde devam etmektir. Bir diğer yandan eğer ketojenik diyet yapmak istemezseniz, vücudunuzu ketosis haline sokmak adına tercih edebileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin başında da ketojenik diyet hapları kullanmak geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.