ketojenik diyet sonrası kilonuzu koruyun

Ketojenik Diyet Sonrası Kilo Nasıl Korunur?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet fazlalıklardan kurtulmak için en iyi yöntem olarak biliniyor. Peki diyet sonrası tekrar kilo almamak için ne yapılması gerekiyor? İşte cevap.

Diyet yaparken akıllardaki en büyük sorulardan biri de diyet sonrası ideal kilonun nasıl korunacağıdır. Bu durum, son dönemin en faydalı ve popüler diyeti olarak geçen ketojenik diyette de böyledir.

Peki ketojenik diyet sonrasında kilo kontrolü nasıl sağlanır, verilen kiloları almaktan nasıl kaçınılır? Bu konuda bütün merak edilenleri sizler için araştırdık.

Ketojenik diyet sonrası kilo alınır mı?

Ketojenik diyet, düşük kalori alımına bağlı olarak vücudun ketoz evresine girmesini ve yağ yakım hızının artırılmasını sağlayan bir beslenme planıdır. Toplumda hızlı kilo vermenin sonucunda hızlı kilo alınacağına dair genel bir yanlışlık vardır.

Ketojenik diyet, hızlı kilo vermeyi sağlamasıyla bilinir. Ancak doğru adımlar uygulandığı takdirde diyet bitiminde verilen kiloları geri almak diye bir şey söz konusu olmaz.

Keto diyeti, fazla kiloların verilmesinde en fazla kullanılan yöntemdir. Epilepsi ve tip2 diyabet gibi hastalıklarda tedavi yöntemlerine yardımcı bir beslenme planı olarak uygulanır. Dolayısıyla ketojenik diyet yapılabilecek en sağlıklı ve verimli diyetlerdendir.

Ketojenik diyetten sonra kilo almamak için ne yapılmalı?

Ketojenik diyette, vücudun enerji kaynaklarında değişiklik olur ve vücut ketozis adı verilen evreye girerek daha verimli şekilde kaynak tüketir. Böylece vücutta fazla kilo ve yağlardan kurtulmak bir hayli kolaylaşır.

Ancak ketojenik diyet belirli süreler boyunca uygulnır ve sürekli olarak devam ettirilmez. Bu da akıllara başarılı bir diyet sonrasında kilo almaktan nasıl kaçınılması gerektiği sorusunu getirir.

Ketojenik diyet sonrası uygulanacak şu adımlar tekrar kilo almanın önüne geçer:

  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Bol bol su içmek
  • Sağlıklı beslenme planı uygulamak
  • Abur cubur ve fazla kalorili gıdalardan kaçınmak
  • Alkol ve sigara tüketimini kesmek
  • Öğün atlamamak
  • Daha küçük porsiyonlarla yemek yemeye alışmak
  • Günlük enerji ihtiyacını hesaplamak ve buna uygun kalori alımıyla beslenmek
  • Alınan kalorilerin sağlıklı ve nitelikli besinlerden geldiğini kontrol etmek
  • Mümkünse beslenme uzmanı ile birlikte sağlıklı bir beslenme programı planlamak

Özetlendiğinde, ketojenik diyet sonrası süreç de herhangi bir diyet sonrası süreç ile aynıdır. Yukarıler dışında, gerekirse kilo vermeye yardımcı haplardan faydalanmak da ayrı bir seçenek olarak düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.