ketojenik diyette yemeniz gereken meyveler

Ketojenik Diyet Yaparken Hangi Meyveleri Yiyebilirsiniz?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet içerisinde bazı meyveleri tüketmek, bazılarını ise tüketmemek gerekiyor. Peki ketojenik diyette hangi meyveler tüketilir? Cevaplar burada!

Ketojenik diyet içerisinde yenilmesi gereken ve yenilmemesi gereken çok sayıda besin var. Örneğin bazı meyveleri tüketmek gerekirken, bazılarını ise tüketmemek gerekiyor.

Peki ketojenik diyet sırasında hangi meyveler tüketilebilir? Hep birlikte bakalım.

Meyve tüketmek ketojenik diyete yardımcı olur mu?

Toplumda genel olarak keto diyetinde yüksek karbonhidrat içeriyor olmalarından dolayı meyve tüketilemeyeceğine dair bir inanç var. Fakat durum böyle değil. Yani meyveler karbonhidrat bakımından zengin ama aynı zamanda lif bakımından da zenginler.

Burada önemli olan nokta, keto diyetinde toplam karbonhidrat miktarına bakmak değil, net karbonhidrat miktarına bakmaktır. Net karbonhidrat miktarını hesaplamak için yapmanız gereken şey de, aldığınız toplam karbonhidrat miktarından, aldığınız toplam lif miktarını çıkarmaktır.

Yani meyvelerde de karbonhidrattan daha fazla şekilde lif bulunduğu için, meyve tüketmek aldığını net karbonhidrat miktarını düşürür. Örneğin bir meyve içerisinde 5 gram karbonhidrat ve 5 gram da lif varsa, bu durumda aldığınız net karbonhidrat miktarı 0 olur.

Ketojenik diyette hangi meyveler tüketilmeli?

Ketojenik diyet sırasında tüketebileceğiniz çok sayıda meyve var. Bu meyvelerden öne çıkan 8 tanesini şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Avokado: Ortalama olarak 2 gramdan daha az net karbonhidrat oranına sahiptir. Ortalama 30 gram sağlıklı yağ içeren avokado, hem bir meyve gibi tüketilebilir hem de birbirinden lezzetli smoothielerin içinde tüketilebilir.
  • Çilek: Oldukça düşük karbonhidrat seviyesine sahip olan meyvelerden biridir. Bir avuç çilek içerisinde ortalama 2 gram net karbonhidrat bulunur.

Bu iki önemli meyve dışında ketojenik diyette tercih edebileceğiniz diğer meyvelerin detayları ise şu şekilde:

  • Limon: 1 adet limonda 4 gram net karbonhidrat bulunuyor.
  • Böğürtlen: Bir kase böğürtlende 6 gram net karbonhidrat bulunuyor.
  • Ahududu: 1 kasede 7 gram net karbonhidrat bulunuyor.
  • Karpuz: 1 kase karpuzda 10.5 gram net karbonhidrat bulunuyor.
  • Kavun: 1 kase kabunda 11.5 gram net karbonhidrat bulunuyor.
  • Şeftali: 1 kasede 12.5 gram net karbonhidrat bulunuyor.

Ayrıca bu meyvelerle birlikte ketojenik diyet hapları tüketmek de mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.