ketojenik diyet sırasında alkol içilebilir

Ketojenik Diyet Yaparken İçilebilecek Alkoller Hangileridir?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet programları arasına alkollü içkiler sıkıştırmak isteyebilirsiniz? Peki hangi içkileri tüketmek gerekiyor? Tüm cevaplar burada!

Ketojenik diyet programları içerisinde tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken pek çok yiyecek ve içecek var. Bunları bildiğiniz ölçüde verimli bir diyet süreci geçirebilirsiniz.

Peki ketojenik diyet yaparken hangi alkollü içkiler tüketilebilir? Tüm merak edilenleri sizler için cevapladık…

Ketojenik diyette alkol tüketimi

Pek çok alkollü içeceğin içerisinde karbonhidrat bulunur. Fakta bazı alkollü içecekler içerisinde bira ya da şarap gibi alkollü içeceklerden çok daha fazla karbonhidrat bulunur. Söz konusu içecekler de kokteyllerdir.

Kokteyller genellikle meyve suyu, şurup, soda ya da yüksek şeker içeren yapay tatlandırıcılar kullanılarak üretildiği için, içerdikleri karbonhidrat miktarı da bir hayli yüksektir. Örneğin bir kutu 33 cl bira içerisinde 12 gram karbonhidrat bulunuyorken, 240 ml değerinde 1 bardak sangriada 27 gram protein bulunur.

Dolayısıyla eğer bir ketojenik diyet yapıyorsanız, bu durumda kokteyllerden uzak durmanız gerekiyor. Her ne kadar ketojenik diyet dostu gibi görünen alkollü içecekler olmasına rağmen, bunların da düzenli olarak tüketilmesi diyetiniz açısından sağlıklı değildir.

Yani denebilir ki, ketojenik diyet içerisinde zaman zaman birkaç bardak ya da birkaç şişe alkollü içecek tüketilebilir. Fakat diyet sırasında ketojenik diyet dostu olsa bile düzenli alkol kullanımı önerilmemektedir.

Ketojenik diyet sırasında tüketilebilecek alkoller

Cin, rom, vodka ya da viski gibi içeceklerin içerdiği karbonhidrat miktarı sıfırdır. Dolayısıyla bu içkiler soda ile çoğaltılarak tüketilebilir. Dolayısıyla kararında olacak şekilde bu çeşit alkollü içecekleri tüketmeniz mümkün.

Eğer şarap içmekten hoşlanıyorsanız, daha düşük kalorili şaraplara yönelmeniz çok daha iyi olacaktır. Örneğin bir kadeh beyaz şarap içerisine yaklaşık olarak 7 gram karbonhidrat bulunur ve bu yüzden de arada bir birkaç kadehten daha fazlası tüketilmemelidir.

Ketojenik diyet için en zararlı alkollü içeceğin bira olduğunu söylemek mümkün. Yani her ne kadar seviyor olsanız bile, ketojenik diyet süresi boyunca bira tüketimine ara vermeniz çok iyi olacaktır.

Bu arada unutmadan söylemekte fayda var: Keto diyeti uygulamadan da ketojenik diyet hapları kullanarak vücudunuzu ketosis haline getirmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.