ketojenik diyette kahve nasıl tatlandırılır

Ketojenik Diyet Yaparken Kahve Nasıl Tatlandırılır?

  Yazar: Michael Moody

Süt ve şeker ketojenik diyet dostu olmayan iki gıda ürünü. Peki bu durumda kahveyi tatlandırmak için ne yapmak gerekiyor? Haydi hep birlikte bakalım.

Ketojenik diyet bazı yiyeceklere elveda demeniz gereken bir diyet türü. Bu yiyecekler arasında ne yazık ki süt ve şeker de bulunuyor. Peki sütün ve şekerin olmadığı bir diyet programı içerisinde kahve nasıl tatlandırılır?

Bu yazımızda kahve ve şeker tüketimi ile birlikte, kahvenizi nasıl tatlandırabileceğinize dair bir araştırma yaptık.

Ketojenik diyette şeker tüketimi

Ketojenik diyette karbonhidrat alımı sınırlandırıldığı gibi, şeker alımının da sınırlandırılması gerekir. Bu yüzden bir yandan içerisinde şeker bulunan yiyecekler tüketmekten kaçınırken, bir yandan da çay ve kahve gibi içecekleri şekersiz tüketmeye çalışmanız gerekiyor.

Şeker tüketildiği zaman vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi yakmak için yağlar yerine şekerleri kullanır. Bu durum kilo verme sürecinin yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden de ketojenik diyet sırasında şeker tüketilmemesi önerilmektedir.

Ketojenik diyette kahve tüketimi

Ketojenik diyette kahve tüketimi konusunda herhangi bir engel bulunmuyor. Yine de aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Eğer gün içerisinde çok fazla kahve tüketmeniz gerekiyorsa, bu durumda ketojenik diyet dostu kahveleri tercih edebilirsiniz.

Peki ketojenik kahve nasıl yapılıyor? İşte karşınızda ketojenik kahve tarifi:

  • 30 gram organik siyah kahve,
  • 1 yemek kaşığı tereyağı,
  • Kemik suyundan elde edilmiş 1 kepçe kolajen tozu,
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı.

Tüm malzemeleri bir çırpıcı yardımıyla karıştırabilir ya da blender kullanabilirsiniz. Ardından normal bir kahve hazırlıyormuş gibi üzerine sıcak su ekleyebilirsiniz. Biraz daha ilginç bir tat isterseniz üzerine biraz tarçın serpebilirsiniz.

Ketojenik diyette kahve nasıl tatlandırılmalı?

Eğer kahvenizi tatlandırmak için şeker tüketiyorsanız, o halde kahvenizi şekersiz tüketmeye alışmanız gerekiyor. Fakat illa ki kahvenizi biraz olsun tatlandırmak istiyorsanız, bu durumda bir miktar krema ya da süt kullanabilirsiniz.

Yapay tatlandırıcılar ise ketojenik diyet sırasında önerilmektedir. Aynı zamanda şeker tüketmek zaten sağlık açısından çok fazla yararlı bir şey olmadığı için, şekersiz bir dünyaya alışmak hiç de yanlış bir karar olmayacaktır.

Alternatif olarak bir yandan şekersiz bir hayata geçiş yapabilir, bir yandan ketojenik diyet hapları kullanarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.