ketojenik diyette neden yoruldum

Ketojenik Diyet Yaparken Neden Yoruldum?

  Yazar: Michael Moody

Ketojenik diyet her ne kadar iyi bir zayıflama yöntemi olsa da yorgunluk yaratabilir. Peki bu yorgunluk neden olur? Hep birlikte bakalım.

Ketojenik diyet kısa süre içerisinde normalden fazla kilo vermenizi sağlar. Son yıllarda yaygın olarak uygulanmasının en önemli nedenlerinden biri de budur. Fakat bu durum bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Yorgunluk da bunlardan biridir.

Peki ketojenik diyette yorgunluk neden olur? Ketojenik diyette yorgunluk hakkında merak edilenleri cevaplamaya çalışalım.

Ketojenik diyete başlamadan önce bilinmesi gerekenler

Keto diyeti her ne kadar kısa sürede kilo vermemize yarayan bir diyet programı olsa da, ortaya çıkabilecek yan etkiler hakkında da bilgi sahibi olunması gerekiyor. Çünkü keto diyeti sırasında tüketilen besinler sınırlı olduğu için, vücut ihtiyacı olan besin değerlerini alamıyor.

Ketojenik diyete başlandığı zaman vücut ketozis haline giriyor ve yağ yakmaya başlıyor. Bu da beraberinde yorgunluk başta olmak üzere pek çok olumsuz etki getirebilir. Bu durum tıp literatüründe keto diyeti olarak adlandırılıyor.

Peki keto gribi ortaya çıktığında vücutta ne gibi değişimler meydana geliyor. Bu değişimleri şu şekilde listelemek mümkün:

  • Mide bulantısı ve kusma,
  • İshal ya da kabızlık,
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi,
  • Zayıflık ve kas krampları,
  • Sinirlilik hali ya da küçük şeylere öfkelenme,
  • Uyumakta zorluk çekme,
  • Dikkat eksikliği ve odaklanmada zorluk.

Bu belirtilerin ortaya çıkması genellikle vücuda giren karbonhidrat miktarını azalmasından kaynaklanır. Bu yan etkiler bazı insanlarda görülebileceği gibi, bazı insanlar ise ketojenik diyete herhangi bir yan etki hissetmeden başlayabilir. Yani ketojenik diyetin etkileri insandan insana farklılık gösterebilir.

Aynı zamanda şunu da bilmekte fayda var: Eğer bir ketojenik diyet uygulamazsanız ve yalnızca ketojenik diyet hapları kullansanız da bu belirtileri görmeniz mümkün.

Ketojenik diyette yorgunluk

Ketojenik diyet sırasında vücut enerji üretmek için ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerden yoksun kalabilir ve bu durum da ortaya yorgunluk çıkarabilir. Bu durumu aşmak için vücutta eksik kalan vitamin ve mineralleri takviye olarak almak iyi olabilir.

Söz konusu yan etkileri aşmak için öncelikle vücudunuzdaki değerleri bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden de keto dieti bir diyetisyen eşliğinde başlamak öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.